Гешев е събеседник, който изненадва с вижданията си за отговорността пред професията; за мисията; с която чувства, че е натоварен; за кръста, който носи.
– Срещаме се с вас, г-н Гешев, точно месец след обявяването на извънредното положение. Вие бяхте един от хората, които настояваха за по-радикални мерки. Все още не сме стигнали до пика на заразата и до тежки възбрани и ограничения, които наложиха и наши съседи, и страни от Централна Европа. Справихме ли се, ние българите, в този период?
– Продължавам да твърдя, че който иска да има мир, трябва да се готви за война и това не е мой цитат. Когато казах, че ни предстои почти военно положение, никой не повярва. Но вече и папата в последната си проповед сравни медиците, изгубили живота си в битката с коронавируса, с войници, загинали на фронта. Анализът ми към момента е следният – макар трудно и колебливо, вървим две крачки напред, една назад. Взехме нелоши мерки, които изпревариха много страни от ЕС. Те не са в обема, който предприеха в Италия и Испания, но това в крайна сметка е преценка на оперативния щаб, правителството и парламента. Научен съм, че когато има някакъв проблем, се слуша специалист – в случая това са лекарите.
Първият път, когато леко се притесних, беше в неделя, когато слушах директорите на няколко столични болници за това, какво може да ни връхлети, ако не спазваме карантината. За да кажат тези силни думи, значи те са притеснени. Техните думи трябва да са знак към българското общество, че наистина има сериозна опасност и се надявам да бъдат чути от всички.
– И в тази опасност, кой как реагира?
– Моят анализ сочи, че има две групи от хора, които се противопоставят на мерките за защита на здравето на българските граждани. Едната са традиционните мрънкала – те си мрънкат за всичко и са част от нашето ежедневие. На тях не им обръщам внимание. Но има и една по-сериозна група, за която в други времена е по-правилно да се използва термина „мародери“. Това са хора, които оказват доста сериозна политическа, медийна и всякаква друга съпротива към въвеждане на каквито и да било мерки.
– Каква е причината да го правят?
– За мен единствената логика това да се случва по този начин е постигане на политически, икономически и финансови интереси като последствие от евентуалния провал на държавата в борбата с коронавируса, който те искат.
– Това е доста сериозно! Каква е тази група, организирана ли е?
– Не казвам, че тази група е хомогенна, става въпрос за различни хора с индивидуални интереси, които не съвпадат с интересите на повечето български граждани – тях не ги интересува например, че държавата може да последва варианта Италия, където всички видяхме военните камиони с трупове. Тях ги интересуват други неща – да спечелят следващите избори, да реализират печалби на гърба на тази криза, печалби дори в репутационен аспект, не само финансов.
– Към коя група причислявате Волен Сидеров?
– А, Волен Сидеров! Даже не бих го сложил и към втората група. Традиционно той си е анархист – той е човек, който винаги е против нещо.
– Какви мерки ще приложите спрямо него?
– Има образувано досъдебно производство. Какво ще направи наблюдаващият прокурор – той ще реши.
– Как завърши сагата на непокорния Владимир Каролев?
– Не знам дали е завършила. За да завърши тази сага, използвам вашата терминология, делото трябва да влезе в съда и да има присъда. Той внесе гаранцията от 50 000 лева, за да излезе от ареста. Това е стандартна процедура, която прилагаме към всички, независимо дали са бивши, настоящи политици, независимо към коя гилдия спадат. Това е начинът на Прокуратурата да покаже, че е обективна – когато подходът е еднакъв във всички случаи. Дали е извършил престъпление, ще прецени българският съд.
Прочети повече в Blitz.bg