Готови ли сме да се справим с нова пандемия?

Преди пет години светът чу първите съобщения за мистериозно грипоподобно заболяване, излизащо от Ухан, Китай, сега известно като Covid-19.

Последвалата пандемия доведе до повече от 14 милиона смъртни случая и изпрати шокови вълни в световната икономика. Около 400 милиона души по света са имали дълъг Covid. Световните лидери, признавайки, че нова пандемия не е въпрос на „ако“, а „кога“, обещаха да работят заедно за укрепване на глобалните здравни системи. Ала преговорите за ново споразумение за действия при пандемия спряха през 2024 г., въпреки че бяха идентифицирани допълнителни глобални заплахи за общественото здраве и извънредни ситуации. Ако през 2025 г. се появи нова пандемична заплаха, експертите все още не са убедени, че ще се справим с нея по-добре от предишната.

Какви са заплахите?

Докато експертите са съгласни, че появата на нова пандемия е неизбежна, точно каква, къде и кога е невъзможно да се предвиди.

Нови заплахи за здравето възникват често. Световните здравни лидери обявиха огнището на маймунска шарка в Африка за международна извънредна ситуация за общественото здраве през 2024 г. В края на годината екипи от специалисти изследваха потенциално огнище на неизвестно заболяване в отдалечен район на Демократична република Конго, за който сега се смята, че са случаи на тежка малария и други заболявания, обострени от остро недохранване.

Мария ван Керхов, временно изпълняващ длъжността директор по подготовката и превенцията на епидемии и пандемии в Световната здравна организация (СЗО), е загрижена за ситуацията с птичия грип – вирусът не се разпространява от човек на човек, но има нарастващ брой човешки инфекции в миналата година.

Въпреки че има добре установена международна система за мониторинг, специално фокусирана върху грипа, наблюдението в сектори като търговията и селското стопанство, където се смесват хора и животни, не е достатъчно изчерпателно, казва тя, като подчертава, че способността за правилна оценка на риска „зависи от откриването, последователността, прозрачността на държавите да споделят тези проби“.

Пандемията от Covid-19 остави здравните системи по света „наистина разклатени“ и беше последвана от дълъг списък от други здравни кризи, казва тя.

„Сезонният грип започна да циркулира, имахме спешен случай с маймунска шарка, имахме Марбург, имахме холера, имахме земетресения, имахме наводнения, морбили, дифтерия, денга, Оропуче. Здравните системи наистина се огъват под тежестта, а нашата работна сила в здравеопазването в световен мащаб наистина претърпя побой. Много са напуснали. Много от тях страдат от посттравматичен стрес. Много загинаха.”

Това, което не й дава мира нощта, казва Ван Керхов, е „самодоволството“, притеснението, че реакцията при нова заплаха ще бъде възпрепятствана от „представата, че „просто ще изчезне“ или „ще се изгори““ .

Правим ли нещо по-добро?

Светът никога не е бил в по-добра позиция, когато става въпрос за експертен опит, технологии и системи за данни за бързо откриване на заплаха, казва Ван Керхов. Разширяването на възможностите за геномно секвениране в повечето страни по света и по-добрият достъп до медицински кислород и превенция и контрол на инфекции остават „наистина големи печалби“ след пандемията Covid-19, добавя тя.

Това означава, че отговорът й на въпроса дали светът е готов за следващата пандемия е „и да, и не“.

„От друга страна, мисля, че трудностите и травмата, през която всички ние преминахме с Covid и с други епидемии, в контекста на войната и изменението на климата, икономическите кризи и политиката, ние абсолютно не сме готови да се справим с друга пандемия “, казва тя. „Светът не иска да ме чуе по телевизията да казвам, че следващата криза е пред нас.“

Светът на общественото здраве „се бори за политическо внимание, за фискално пространство, за инвестиции“ – вместо нациите да работят, за да останат в „стабилно състояние на готовност“, казва тя.

Дългосрочното решение, според нея, е „за правилното ниво на инвестиции. Става въпрос за правилното усещане за неотложност. Става дума за гарантиране, че системата не е крехка.“

Има ли пари за подготовка за пандемия?

Министърът на здравеопазването на Руанда, д-р Сабин Нсанзимана,се справя с две големи епидемии от болести през 2024 г.: извънредна ситуация за общественото здраве с маймунската шарка в Африка и 66 случая на вирус Марбург в собствената му страна.

Той също така е съпредседател на управителния съвет на Пандемичния фонд, създаден през ноември 2022 г. като механизъм за финансиране, за да помогне на по-бедните страни да се подготвят за възникващи заплахи от пандемия.

Ако следващата пандемия настъпи през 2025 г., той предупреждава: „За съжаление, не, светът не е готов. Откакто извънредната ситуация за общественото здравеопазване Covid приключи, твърде много политически лидери са насочили вниманието и ресурсите си към други предизвикателства. Отново навлизаме в това, което наричаме цикъл на пренебрежение. Хората забравят колко скъпо беше пандемията за човешкия живот и за икономиките и не успяват да вземат под внимание уроците й.“

Той казва, че Пандемичният фонд „спешно се нуждае от повече ресурси, за да изпълни мисията си“ – той е получил искания от страни с ниски и средни доходи на обща стойност 7 милиарда долара за финансиране на инвестиции за подготовка и отговор на пандемията срещу налични 850 милиона долара.

Какво се случи в международните преговори?

През 2022 г. СЗО започна преговори за ново пандемично споразумение, което ще осигури стабилна основа за бъдещо международно сътрудничество. Но преговорите не успяха да дадат резултат до първоначалния краен срок на годишната Световна здравна асамблея през май 2024 г. Преговарящите сега се стремят към краен срок на срещата през май тази година.

Досега разговорите всъщност са влошили нивата на доверие между страните, казва д-р Клеър Уенъм от отдела по здравна политика в LSE.

Няма съгласие относно това, което Уенъм нарича „големият слон в стаята“ за „достъп до патогени и споделяне на ползите“ – по същество какви гаранции се дават на по-бедните страни, че ще имат достъп до лечения и ваксини срещу бъдеща пандемична болест, в замяна на предоставяне на проби и данни, които позволяват създаването на тези терапии. Изследванията показват, че по-равният достъп до ваксини по време на пандемията от Covid-19 би могъл да спаси повече от един милион живота.

Правителствата са толкова далеч едно от друго и никой наистина не желае да отстъпи“, казва Уенхам, като само 10 дни действително време за преговори са планирани преди крайния срок на Световната здравна асамблея. Остават практически въпроси относно осъществимостта на това, което се предлага, добавя тя, „дори ако преодолеете основите на това колко не желаят правителствата да правят компромиси“.

Нейната оценка е категорична: „Преминахме през най-голямата пандемия в живота си и сме по-зле подготвени, отколкото бяхме, когато влязохме.“

Тя е сред коментаторите, които се опасяват, че на всяко споразумение, прокарано през май, ще липсват истински зъби, ще се споразумее само рамка от най-високо ниво, като по-трудните подробни решения ще бъдат отложени.

Но участващите в процеса опровергаха тази идея. Ан-Клер Ампру, съпредседател на Междуправителствения орган за преговори на СЗО, каза, когато преговорите през декември наближиха своя край: „Имаме нужда от споразумение за пандемията, което е смислено, и то ще бъде.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/rss/c/5-zdrave