От 1 април голяма част от противоепидемичните мерки в страната отпадат. Според специалисти обаче, това може да доведе до увеличаване на броя на заболелите от коронавирус.
„В България носенето на маски през цялото време беше оспорвано от много хора, включително и от лица с експертни позиции. Това направи така, че който иска да се предпази, ще продължи да носи маска, а другите – не. Всичко може да бъде оправдано, когато имаме висок процент на ваксинирани“, обясни пред БНР д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините, ръководител на лаборатория в Берн.
Според него и Западна Европа, и България избързват с решението да отпаднат предпазните мерки срещу Covid-19, защото вирусът не е изчезнал.
Той изрази притеснение, че с отпадането на мерките от 1 април, се създава масово усещане, че вече няма вирус и всичко е минало, а ако по-късно се наложи отново да се наложат ограничения, хората ще останат с впечатлението, че „отново ги прецакват“ и няма да имат разбирането, че има медицински причини за това.
„В България пропуснахме да обучим населението да носи маски, когато е необходимо, без да го натоварваме, а с разумни аргументи и с точно обяснение, така че да го убедим, че това, което правим, е правилно“, коментира д-р Илиев.
Според него би било добре, ако Министерството на здравеопазването има по-добра комуникация с гражданите, като обясняват защо се правят определени неща и какво може да стане, ако не се спазват.
Д-р Аспарух Илиев изказа мнение, че носенето на маски в градския транспорт трябва да остане.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!