Европейските предложения се отнасят до осветление, телевизори и големи домакински уреди. Как ще се случи правото за ремонт?
Това е разочароващо: купувате нов уред и след като гаранцията изтече, той се разваля. Не можеш да го поправиш и не можеш да намериш някой да го поправи на прилична цена, така че се присъединява към глобалната планина от боклуци. Вие сте принудени да си купите нов, който подхранва изменението на климата от парниковите газове, освободени в производствения процес.
Гражданите в ЕС и части от САЩ скоро ще получат „право на ремонт“. Това са поредица от предложения на европейските министри на околната среда за принуждаване на производителите да правят стоки, които работят по-дълго и са по-лесни за почистване. Европейските предложения се отнасят до осветление, телевизори и големи домакински уреди. Най-малко 18 американски щати също обмислят подобни закони в нарастваща реакция срещу продукти, които не могат да бъдат поправяни, защото са слепени заедно или нямат резервни части, или инструкции за ремонт.
Как ще се случи правото за ремонт?
Плановете за Директивата за екодизайна на ЕС са сложни и противоречиви. Производителите твърдят, че предложените правила за ремонт са прекалено строги и ще задушат иновациите. Потребителските кампании се оплакват, че Европейската комисия е позволила на фирмите да запазят контрола върху процеса на ремонт, като настояват някои продукти да бъдат поправяни от професионалисти под контрола на производителите.
Европейското бюро по околна среда (EEB) заяви: „Това ограничава достъпа на независимите сервизи до резервни части и информация – и това ограничава обхвата и достъпността на услугите за ремонт.“ EEB също така иска други продукти като смартфони и принтери да бъдат включени в законодателството. ,
Как ще помогне на околната среда?
Зелените групи казват, че действащото законодателство в Европа и САЩ представлява напредък към спестяване на въглеродни емисии и по-разумно използване на ресурсите. Либи Пийк от „Зеления алианс“ каза пред BBC News: „Новите правила са определено подобрение. Смятаме, че те биха могли да бъдат по-добри, но е добра новина, че най-накрая политиците се будят за въпрос, който обществото отдавна е признало за проблем. Новите правила ще са от полза за околната среда и ще спестят ресурси. “
Проучване показа, че между 2004 и 2012 г. делът на големите домакински уреди, които са се развалили в рамките на пет години, се е увеличил от 3,5% на 8,3%. Анализ на повредените перални машини показва, че повече от 10% са били на възраст под 5 години, а е изчислено, че поради емитирания CO2 в производствения процес, дълготрайна перална машина ще генерира над две десетилетия 1.1 тона по-малко СО2 от краткотрайния модел.
Много осветителни тела, продавани в Европа, идват с индивидуални крушки, които не могат да бъдат заменени. Така, когато една крушка се повреди, цялото тяло трябва да бъде изхвърлено.
Все пак, ако старият уред е енергоемък, е по-добре да се замени с нов модел А или АА.
Дебатът кой и как ще има право да ремонтира, се оказва сложен. Според производителите случайни сервизи, или майстори, може при опит за рмонт да направят уредите опасни за употреба. Други акцентират върху компрометирането на интелектуалната собственост, ако трябва всеки уред да е придружен с подробно указание как да се ремонтира и е изцяло разглобяем. Трети смятат, че иновационният процес ще бъде силно забавен – никой не би произвеждал свръх иновативни артикули, ако не може да запази монопола си върху тях.
Една индустриална група, Digital Europe, заяви: „Ние разбираме политическата амбиция да интегрираме в Ecodesign строгите аспекти на енергията и ресурсната ефективност, но ние сме загрижени, че някои изисквания са или нереалистични или не осигуряват добавена стойност.
Трябва ли Великобритания да се придържа към новите стандарти след Brexit?
Британското правителство приветства новите правила. Тереза Мей заяви: пред BBC News, че ефективността на ресурсите е „ключ към подобряване на производителността и най-доброто използване на ценните ресурси“ – „Ето защо ние подкрепяме мерките в новите разпоредби на директивата за екодизайн, за да насърчим ремонта и повторната употреба на редица продукти.“
Тонът е различен, защото преди време точно Великобритания се обяви против изискването прахосмукачките да използват по-малко енергия.
Източник: https://www.bbc.com/news/science-environment-46797396