През 2006 г. кратък текст на писателя Георги Господинов, публикуван в Дневник, призовава да подарим книга за Коледа, защото „без чудеса не се живее“. Така започва инициативата „Подари книга за Коледа“, която се съживява всеки декември вече 17 години.
Ето нашите предложения за пет книги, издадени в България през 2023 г., които може да подарите за Коледа.
„Еликсир“, Капка Касабова
Роман
След международно признатите документални романи „Граница“ и „Към езерото“, през 2023 г. излезе и третата книга от балканската поредица на писателката от български произход Капка Касабова. Този път действието се развива в България, по северното поречие на река Места, а основен мотив е природата.
Романът е високо оценен от международната критика. Изданието Икономист го описва като „деликатна проза, която съчетава емпатия с прозорливост“.
„Подобно на горите и клисурите, които книгата населява, тя е ту мрачна и тайнствена, ту приказно красива. „Екологичното“ писане нерядко казва твърде много, без да показва достатъчно, но Касабова прозорливо оставя пейзажа и местните хора да говорят вместо нея“, пише Файненшъл Таймс.
Касабова е родена и израснала в София, като през 1992 г. емигрира с родителите си в Нова Зеландия. Днес живее в Шотландия и пише романите си на английски език. Те напомнят на пътеписи и съчетават личния опит с историите на местни хора, които авторката интервюира.
Изд. „Жанет 45“; превод от английски – Мария Змийчарова, Капка Касабова; Мека корица; Художник – Люба Халева; Цена – 28 лв.;
„Титан“, Сергей Лебедев
Разкази
Сергей Лебедев е руски журналист, писател и дисидент. Той намира своите сюжети в изобилието от престъпления на съветския и постсъветския свят, пише изд. „Кръг“. Тази година на български език излезе и първият му сборник с разкази – „Титан“, публикуван през 2022 г.
Сборникът е „своеобразна мистика на историческата травма“, пише още издателството. „В сгъстените до крайност, концентрирани до невъзможност за преглъщане истории това минало е чудовището под леглото, призракът зад прозореца, сянката върху слънцето“.
Лебедев получава международно признание още с първата си книга „Предел на забравата“. Романът му „Дебютант“, който излезе на български език през 2022 г., е номиниран за две от най-престижните европейски литературни награди – „Ангелус“ и „Ян Михалски“. „Дебютант“ е вдъхновен от случая с отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал в Англия.
Изд. „Кръг“; превод от руски – Денис Коробко; Мека корица; Художник – Албена Лимони; Цена – 22 лв.
„Сбогом, и стой на студено“, Робърт Фрост
Поезия
Тази година излезе и първият сборник със стихотворения на български на американския поет Робърт Фрост – четирикратен носител на наградата „Пулицър“.
Той е роден в Калифорния през 1874 г. и има дълъг, но труден живот. Бил е обущар, фермер, редактор, преподавател. Фрост загубва жена си и четири от шестте си деца, а темата за смъртта присъства в много от творбите му.
„Този пълзящ мрак е нещо, което се усеща в неговата поезия, но в същото време се усеща и волята за противопоставяне… стремежът към удържане на обичта към живота“, казва преводачката Зорница Христова пред БНТ.
По нейни думи Фрост може да бъде много достъпен и едновременно с това да предлага „неподозирани дълбочини на читателя, който има усет, за да види нюансите в думите, в образите, да види фината драматургия на неговите стихотворения“,
Изд. „Жанет 45“, Превод от английски – Зорница Христова; Твърда корица; Художник на корицата и илюстратор – Люба Халева; Цена – 29,99 лв.
„Ние и другите“, Цветан Тодоров
Философия
„Ние и другите“ на българо-френския философ и литературовед Цветан Тодоров е първата книга, в която той открито осъжда комунистическия режим в България. Тя е публикувана за пръв път на френски език през 1989 г., като е писана години по-рано.
Тодоров е роден в България през 1939 г. и емигрира във Франция през 1963 г. В „Ние и другите“ той изследва начина, по който френските мислители от 16 в. до днес възприемат другите народи.
„Изследването на Тодоров не е загубило нищо от своята актуалност. То ни отваря очите за себе си, за чуждите народи и за възможното ни съжителство с тях. От тази мъдрост могат за да поучат всички – и политици, и най-обикновените хора“, пише проф. Стоян Атанасов, редактор и преводач на много от книгите на Тодоров.
Изд. „Изток-Запад“; Превод от френски – Весела Генова; Мека корица; Цена – 29 лв.
„Диктатори, трактори и други приключения“,
Димитър Кенаров
Публицистика
Българският журналист Димитър Кенаров обикаля Източна Европа в продължение на години, за да събере в публицистичните си текстове големите исторически събития и историите на малкия човек.
Негови текстове са публикувани в редица реномирани международни издания, сред които Ескуайър, Форин полиси, Бостън ревю и други. Тази година много от тях бяха публикувани в книгата „Диктатори, трактори и други приключения“ от ИК „Жанет 45“.
„Публикувани в едни от най-престижните англоезични списания, тези текстове сега са важен пробив тук в полето на литературната журналистика. Книга, която показва как се събира лично и политическо в пресечната точка на човека от периферията – човека от влака, от мините, от войните, бивши и настоящи. Силна и абсолютно навременна книга“, пише Георги Господинов.
Кенаров е роден е през 1981 г. в София, където завършва Американския колеж. Следвал е в Мидълбъри колидж (САЩ) и в Калифорнийския университет в Бъркли. Пише и поезия на български език, като редактор на двете му стихосбирки е именно Господинов.
През 2020 г. Кенаров беше задържан от полицаи по време на антиправителствените протести в София, след което показа белези от удари и ритници по лицето и тялото си. Той подаде сигнал в прокуратурата, че върху него е използвана прекомерна сила от полицаите. Държавното обвинение няколко пъти отказа да започне разследване.
Изд. „Жанет 45“, Мека корица; Цена – 25 лв.