Защо има бели и кафяви яйца и има ли разлика между тях? Какво определя цвета им?

Вероятно много хора възприемат кафявия цвят като по-естествен, асоциирайки го с био и еко яйца. От друга страна, бялата черупка изглежда се свързва с отглеждането на кокошки в клетки. Цветът на яйцата обаче няма нищо общо с отношението към животните.

Теории:

„Белите пилета снасят бели яйца, а кафявите пилета снасят кафяви яйца” – цветът на оперението няма абсолютно нищо общо с този на яйцето.

„Цветът на черупката зависи от диетата на пилето” –   диетата има ефект само върху цвета на жълтъка. По-ярък е, ако кокошката се храни с царевица, или се добавя червен пипер към смеските.

„Генетиката определя какъв цвят има яйцето” – най-сетне верен отговор. Учените са успели да докажат, че цветът на яйчената обвивка е генетично определен и зависи от съответната порода пиле. Дали яйцето става кафяво или бяло, е свързано с яйцепровода на пилето.

Жлезите произвеждат червени пигменти, които заедно с жълтото оцветяване на жлъчния пигмент се отлагат върху варовиковата обвивка на яйцето на кокошката. Когато жълтите и червените пигменти се смесят, възниква кафяв цвят на черупката. Яйцата на породи кокошки, при които тези пигменти са с по-слаба концентрация или напълно липсват, остават бели.

Можете да познаете кокошките, които оцветяват яйцата в кафяво

Има едно малко местенце в тялото на кокошката, което подсказва цвета на яйцето. Но трябва да се вгледате много внимателно. Зад ухото на кокошката се крие така нареченият ушен диск. Ако той е червен, то кокошката ще снесе кафяви яйца. Ако е бял – могат да се очакват бели. Това е простото правило, което в повечето случаи работи.

И не – в кранителните качества на белите и кафявите яйца няма разлика. До края на 70-те години на миналия век купувачите са предпочитали белите – чисто естетически. След това маркетинговите трикове са създали обратната нагласа. Точно както при бебешките дрешки – векове наред синьото е било цветът на момичетата, защото символизирало чистота, а пъстрите нюанси – за момчетата. После пък никой не е подбирал специално по цвят, докато на голям производител на детски облекла не му хрумва, че ако въведе цветова мода и норми, ще е доста по-печелившо, а по-лесно като специализация на работниците в момичешко, или момчешко облекло. Та така – до днес.