Нова компания – Neuralink, на Илон Мъск, ще комбинира хора и машини в едно, чрез мозъчни импланти.
Новата компания ще се занимава с нано и био технологии, а първата й цел е да създаде интерфейс за бърз пренос на данни от компютъра към мозъка и обратно, пише в. „Уолстрийт джърнъл“.
Самата цел е разделена на няколко части, като първата стъпка е да се разбере как подобен интерфейс би могъл да навреди на мозъка или да отключи някакви неподозирани симптоми и заболявания.
Шефът на Tesla и SpaceX, Мъск заявява, че трябва да бъдат избегнати всякакви потенциални опасности, а връзката между мозък и компютър да става по абсолютно безопасен за здравето начин.
Neuralink ще се заеме и с още една първоначална задача – да разбере как могат да се лекуват депресии и различни „душевни“ разтройства по технологичен път – чрез наночипове, микроелектроди и специален софтуер.
Милиардерът счита, че един от начините да се съсзаде интерфейс за връзка човек-машина е човешкият мозък да бъде снабден с наночипове и нещо като безжичен преходник, чрез който ще става връзката между вашия мозък и компютър.
Илон Мъск нарича новата технология невронна дантела (neural lace), като идеята е интерфейсът да е толкова малък, че да може да се имплантира в човека през кръвта и по-точно – чрез югуларната вена.
Според Илон Мъск, основната цел на компанията е да се пребори със смъртта, като позволи съзнанието да бъде ъплоудвано на компютър или дори в облака – след като тялото умре.
Мъск иска да съчетае нормалния мозък с изкуствен интелект и различни приложения, които биха позволили на човечеството да придобие множество нови способности.
„С времето ще видим как биологичния и дигиталния интелект ще се слеят в едно. Това ще стане, когато се създаде достатъчно бърза и способна връзка“, твърди Мъск.
„Човечеството трябва да се опита да увеличи способностите си. Ако не се слеем с машините, рискуваме изкуственият интелект да ни надмине значително и да ни унищожи“, споделя Мъск.
Новият проект на милиардера естествено поражда редица въпроси и притеснения не само у учените.
Предвид разкритията на WikiLeaks относно програмите за масово следене на всякаква умна техника и дори дистанционния контрол върху автомобилите е редно да се запитаме, дали следващата умна джаджа, която ще се използва за следене и контрол, няма да е самият човек?
Другият потенциален проблем – според някои учени, мозъкът не може да направи разлика между изкуствено и естествено породен електрически импулс, като по този начин предавани чужди мисли автоматично биха се приели за собствени.
Източник: dir.bg