Птицата Осо е под грижите на Спасителния център за диви животни

Ястребът Осо е част от екипа на Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора. Той е с трайни увреждания, не може да живее самостоятелно в дивата природа и затова е постоянен член на групата, която представлява екипа на различни мероприятия.osoiad2

Осоядът е птица от семейство Ястребови.  Достига големина до 1 кг и дължина до метър и полвина. Опашката му е по-дълга, отколкото на Мишелова. Мъжкият има сива глава и черни ивици по опашката. Има полов диморфизъм, като женската е с по-светла окраска.

През лятото се среща в почти цяла Европа, с изключение на най-южните и най-северните части. Предпочита планински и високи области. Много ярко изявена прелетна птица, зимата прекарва в дъждовните екваториални гори на Африка или в областите с повече дървета в саваната.

Осоядът е високо специализирана насекомоядна птица. Лятото се храни предимно с ларвите на оси. Наблюдава скрит къде е входа към гнездото на осите, което често е под земята и ги изравя, като понякога целия се скрива под земята. Ноктите на краката му не са толкова извити, колкото на другите грабливи птици и osoyad1поради това са по-подходящи за копане. Осите не могат да се противопоставят на осояда, защото той е добре защитен от жилата им. Лицевите му части са покрити от специални твърди перца. Включително се приближава и до големи гнезда на стършели, където обикновено изяжда само ларвите, но понякога и възрастните насекоми с жилото включително. Връща се по няколко пъти в едно и също гнездо ако е достатъчно голямо докато не го унищожи напълно. В гората наличието на изпразнени гнезда на оси не означава непременно, че в близост има осояд, причината може да е и друго животно, като язовеца например, което също обича да яде ларви на оси. Освен с осите,осоядът се храни и с другинасекоми, като скакалци и гъсеници, които улавя с човка. Често търси храна по земята. В години на недостиг на оси се храни също и с жаби, змии, млади птици и мишки.

 


image0 (9K)