Учени от Отаго в Нова Зеландия установиха, че глобалното затопляне може да доведе до катастрофално намаляване на разтворения кислород в морската вода, съобщи Лента.
[ad id=“225664″]
Геолози са изследвали съдържанието на изотопи на урана в седименти, някои от които датират отпреди 100 милиона години, на териториите на Англия и Италия. Това позволило да се прецени не само какво е било количеството кислород в древните океани, но и да се изяснят причините за намаляването му.
Оказало се, че по време на т.нар. второ океанско аноксично събитие преди 94 милиона години голямо количество въглеродни съединения попаднали в океаните, като за това допринесло значителното съдържание на въглероден газ в атмосферата.
По техните думи, сега концентрацията на парникови газове в резултат на човешката дейност е по-бърза и характерната за кредата степен на лишаване от кислород ще бъде достигната след стотици хиляди, а не след милиони години. Още сега в световния океан възникват мъртви зони – области, в които водата съдържа съвсем малко кислород.
[ad id=“237001″]
Данни сочат, че през последните няколко години броят на мъртвите зони е надхвърлил 400.