Конкурс за „зелени идеи“ отново обявиха от „Загорка“.
За шеста поредна година програмата на компанията за корпоративна социална отговорност „Загорка зелен фонд“ очаква предложенията на граждани и неправителствени организации. Най-добрата идея ще се реализира в региона на Стара Загора. Победителите ще бъдат обявени през септември. Чрез публично гласуване в Интернет, което ще се проведе през есента, ще бъде избрано и точното място за изпълнение на спечелилия проект.
Какво е нужно за победа в конкурса
Предложенията се подават на сайта на „Загорка“ www.zagorkacompany.bg, а в конкурса могат да вземат участие както физически лица, така и неправителствени организации.
Победителят ще получи парична награда в размер на 10 хиляди лева. Компанията ще реализира отличения проект в реална градска среда. Тя ще инвестира в него собствени средства, в размер до 50 хиляди лева. Идеите, които са на второ и трето място, ще получат награди по време на официалната церемония. Най-добрите проекти ще бъдат избрани по критериите: приложимост, оригиналност, бюджет.
Целта на конкурса е да бъде избран проект, който има най-добра приложимост и ще даде възможност на максимален брой хора да го използват. Икономическата обосновка на идеята трябва да включва приблизителен план за разходите за материали и за изпълнение на проекта. Идеята не трябва да изисква научен ресурс и разработване на нова технология, за да бъде реализирана.
[ad id=“118276″]
В журито влизат различни експерти от „зелени“ области: инж. Георги Ранов, областен управител на Стара Загора; Даниела Коева – заместник-кмет на община Казанлък; Момчил Рабаджийски от Техническия университет; Георги Стефанов, ръководител на програма „Климатични промени и зелена икономика“ към „WWF България“; Даниела Димитрова, председател на Обществен дарителски фонд – Стара Загора; Евгения Друмева – главен редактор на Vesti.bg, както и Ралица Николова – главен редактор на Информационен портал за неправителствените организации (НПО) в България.
В миналогодишния конкурс победител беше проектът „Шумо- и топло изолационни прозоречни пана“ на Георги Тончев от София. След онлайн гласуване, което приключи на 31 март 2016 г., беше избрана локацията за изпълнение на проекта – СОУ „Гео Милев“ в община Раднево. През 2014 година година победител беше СНЦ „Архитектура за бъдещето“ с тяхната идея за „Зелената класна стая“. През месец ноември 2015-а в двора на основно училище „Чудомир“ в Казанлък официалното се състоя откриването на пасивната класна екостая, която е и първата по рода си в България. През 2013 година компанията е предоставила около 73 хиляди лева за екопроекти в района на Стара Загора.