Маргаритис Схинас: С пълното ви членство в Шенген ще имаме един Бенелюкс на Балканите

Маргаритис Схинас: С пълното ви членство в Шенген ще имаме един Бенелюкс на Балканите

„Когато граничните контролни пунктове се премахнат, в Югоизточна Европа ще имаме нов „Бенелюкс“. Обичам да го наричам „Бенелюкс на Балканите“. Ще бъде огромна географска зона, която ще започва от Дунав и Черно море чак до долу – до Егейско  море.“ Така вицепрезидентът на ЕС Маргаритис Схинас (в досегашния ѝ състав) коментира в ексклузивно интервю пред Милена Милотинова зелената светлина за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген.

На 22 ноември тази година  България и Румъния се споразумяха с Австрия за пълното присъединяване на двете страни от 1 януари 2025 година.

„Около 35 милиона души ще се движат свободно. Това ще засили не само човекопотока, но и възможностите за търговия, трудовата заетост, образованието. Това ще ни подсили, ще събере хората по начини, които не можем да си представим. Ще е нещо голямо,“ коментира Схинас в предаването „Брюксел 1“ и добави: „Трябва да продължим да инвестираме в инфраструктура, защото новата свобода ще изисква нови пътища. Както, когато си закупите нов софтуер, Ви трябва нов компютър, на който да работи. Ще бъде бавна, но много значителна и важна промяна, която ще повлияе в много аспекти“.

Заместник-председателят на сегашната ЕК беше помолен да коментира и ситуацията с РСМ, чието ново правителство се опитва да не изпълни предварителното условие за започване на преговори – вписването на българите в Конституцията, а иска конституционните промени да влязат в сила чак след приемането на страната в ЕС.

„Позицията на ЕК за страните-кандидатки е кристално ясна. Има перспектива за всички страни-кандидатки, но няма да има задни вратички, кратки пътища и замитания под килима. Страните-кандидатки трябва да отговарят на всички предварителни условия. Мога да Ви уверя, че никой няма желание да внася никакви проблеми в рамките на Европейския съюз. Това е нещо, което в миналото не е помогнало на никого. Сещам се за граничните спорове между Хърватия и Словения, които бяха трудни за разрешаване в ЕС. Така че изобщо няма желание – която и да е страна-кандидат да внесе проблемите си в Европейския съюз. Тези проблеми трябва да се разрешат или преди, или по време на процеса по присъединяване. Но не след това,“ каза Схинас пред Bulgaria ON AIR.

Предварителното условие за конституционни промени е едновременно изискване на България и на Европейския съюз за старт на преговорите на Скопие с ЕС, уточни Схинас.

Той коментира също отношенията между Скопие и Атина след Преспанското споразумение.

„Мисля, че Преспанското споразумение, с което се уреди конституционното име, е ключов фактор за въвеждане на повече стабилност в предприсъединителния процес. Но, разбира се, междувременно имаше смяна на правителството в Северна Македония и въпреки че новите лидери не са показали някакво желание да ревизират Преспанското споразумение, много често се усеща изкушението да го нарушат вербално. Това е дразнещо за Гърция“, каза комисарят, който изрази надежда, че това няма да се превърне в институционална заплаха за Преспанското споразумение.

„Отново, перспективата за тях е същата, а именно: ако искате да влезете, трябва да се уверите, че сте в добри отношения със съседите си. В противен случай, няма да Ви приемат“, категоричен беше Схинас.

Целия разговор на Милена Милотинова с Маргаритис Схинас вижте във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

https://www.dnes.bg/