Снимка: Архив Ройтерс |
Изграждането на газовата връзка с Гърция (IGB) едва ли ще бъде финализирано преди пролетта на 2022 година, коментира по време на заседание на временната комисия, която проверява работата на държавните дружества с над 50% държавно или общинско участие, служебният зам.-министър на енергетиката Мирослав Дамянов.
Той обясни, че част от оборудването, необходимо за свързване на компресорни станции и други съоръжения, още не е доставено от италианския изпълнител. Усилията на служебното правителство да потърси връзка с компанията са пропаднали, обясни още Дамянов.
В началото на лятото Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) даде разрешение да бъде удължен срокът за въвеждане в експлоатация на газовата връзка до края на първото полугодие на 2022 година. Строителят на съоръжението коментира, че до края на 2021 година строителството ще бъде фактически приключено и след това предстоят допълнителните дейности по въвеждане в експлоатация.
Междувременно газовата връзка успя да премине през един от най-критичните етапи – под яз. „Студен кладенец“.
По време на последното заседание на временната комисия беше поискана и смяната на изпълнителния директор на ICGB Теодора Георгиева, която отказа да се появи и да бъде изслушана от депутатите за това защо се бави строителството на газовата връзка. Георгиева е обяснила в писмо до председателя, депутата от „Изправи се БГ! Ние идваме“ (ИБГНИ) Мая Манолова, че дружеството е само 50% собственост на българската държава, а останалите акционери са частни дружества, и по този показател не попада в обсега на проверката на временната комисия.
Изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Валентин Николов, който също участва в заседанието, коментира, че при предходно искане за смяната на Георгиева, което е било преди четири години, другият акционер в ICGB – Poseidon, в която равен дял от по 25% имат гръцката DEPA и италианската Edison, не се е съгласил да има промяна в ръководството на компанията по време на управлението на служебно правителство.
Експертите на парламентарната комисия са установили, че компанията не е потърсила неустойка от 22,5 млн. евро от гръцкия строител на проекта заради неизпълнението в срок на строителството. Манолова коментира, че това е един от въпросите, които е искала да бъде зададен на Георгиева. От ICGB отговорих в съобщение, изпратено до медиите, че предвидените в договора неустойки са в размер на не повече от 10% от стойността на договора, или максимално 14,5 млн. евро.
Оттам коментираха още, че изграждането на проекта е било проверявано 8 пъти от началото на годината от различни институции и не са били установени нарушения.
Що се отнася до управлението на компанията то се усъществява от Съвет на директорите, състоящ се от 8 души. Съставът на Съвета се номинира на равен принцип от двете акционерни дружества.
Решенията на ниво акционери се вземат на Общо събрание само с единодушие, както и всички решения с материално изражение над 70 000 лева. Двамата изпълнителни директори – Теодора Георгиева от българска страна и Константинос Караянакос от гръцка страна – представляват дружеството единствено заедно и с мандат, даден от Света на директорите, посочват още в позицията си от ICGB.
Манолова посочи, че има и други загуби за българските потребители от забавеното изпълнение на работата по газовата връзка.
Според зам.-министъра, ако връзката е била изградена, цената на газа „гарантирано“ би била по-ниска. Той отказа да коментира спекулации, които се появяват в публичното пространство, че цената би била с 20% по-ниска. На базата на записаното в договорите с „Газпром Експорт“ и на доставчика от Азербайджан е ясно, че цената щеше да е по-ниска, ако България можеше да получава в пълен обем природния газ от Каспийско море, обясни още той.
Дамянов уточни още, че дори и частта на IGB на територията на България бъде финализирана, тръбите трябва да бъдат свързани с гръцката газопреносна мрежа и с Трансадриатическия газопровод (TAP), а до края на годината не е предвидено спирането на доставките по тези мрежи.
Финансирането на газовата връзка с Гърция е в общ размер от 240 млн. евро и е напълно осигурено и няма забава по тази причина, обясниха от БЕХ.
Зам.-министърът на енергетиката изказа своето очакване изпълнителят на строителството – гръцката AVAX, да поиска допълнително финансиране на строителните дейности. Председателят на временната комисия коментира, че очаква по-скоро да бъдат получени неустойки заради забавянето. По договор те са в размер на 90 хил. евро на ден.
Мирослав Дамянов обаче обясни, че въпросът със забавата дотук е вече уреден. Освен това България не може да заведе дело за неизпълнение на ангажименти без съгласието на другия акционер в ICGB.
източник https://www.investor.bg/…………