Над 5 хил. старозагорци стартират ударно декември с трите последователни имени дни, съобщиха за ЗАРАТА
Според народните вярвания, Света Варвара и Света Сава са сестри, а Свети Никола – техен брат. Според църквата, Свети Сава Освещени е мъж, поселил се в манастир като юноша
Вълшебният месец декември изобилства от топлещи сърцето празници. И те стартират стремително с тройката последователни имени дни, свързани помежду си с шеговития израз „Варвара вари, Сава пече, Никола яде с голяма лъжица и гости гощава“.
Според народните вярвания, Света Варвара и Света Сава са сестри, а Свети Никола – техен брат. Според църковните източници, Свети Сава Освещени е мъж, поселил се в манастир още като 18-годишен юноша, живял известно време в Йорданската пустиня и завършил 94-годишния си живот в отшелничество и безмълвие в пещера.
Общо 5 196-има старозагорци ще събират поздравления на 4-ти, 5-ти и 6-ти декември 2024 г., се отбелязва в справка на експертите от отдел „Гражданско състояние“ в Община Стара Загора. Тя е изготвена чрез Локална база данни „Население“ и съдържа инфо за лица с настоящ адрес на територията на общината ни.
Само три старозагорки ще празнуват на 4 декември – една, кръстена Варвара и други две с умалителното Варя. В пределите на общината ни не живее нито един с името Варадин. Любопитен факт е, че паметта на светата великомъченица се чества и от православието, и от католицизма. Тя била девойка от знатно потекло, посечена заради предаността си към християнската вяра в началото на IV век.
34-ма жители на община Стара Загора ще почерпят за здраво име Сава на 5 декември. Женският вариант Савка е избран от родителите на 6 момиченца. С разновидностите на името Слав и Слави са наречени съответно 41 и 354-ма старозагорци.
Дълъг е списъкът на всички, чийто покровител е Св. Николай, Мирликийски чудотворец. На него се уповават за грижа бедните, децата, моряците, рибарите, пътешествениците, търговците, банкерите, затворниците, покаялите се крадци, пивоварите, бъчварите, фармацевтите, погрешно обвинените и дори стрелците с лък!
Пълни съименници на светеца, когото почитаме на 6 декември – в деня на смъртта му, са 2 255-има старозагорци. Съкратеният само с 1 буква вариант Никола носят внушително число мъже от общината ни – 636-има. С още по-кратката разновидност на името – Нино, се представят само седмина старозагорци. С другото производно Кольо са известни 612 мъже.
При дамите разнообразието е между цели пет вариации на името на Светеца. Сред тях преобладават кръстени с много нашумялото през последните години Никол – 400 жени, живеещи в общината ни. На второ и трето място са Николина и умалителното Николинка – 298 и 143 дами. Най-съкратеното име Нина носят 266 старозагорки, а Николета наричат 141 жени.
Какво се хапва на Никулден е толкова широко известно, че едва ли има нужда специално да се назовава, но все пак това е риба, която най-често е шаран – според поверието „слуга“ на Св. Николай. Той се пълни с ориз, булгур, орехи, стафиди, увива се и се пече в тесто. Така приготвеното празнично ястие е популярно като рибник.
Трапезата на Никулден не се вдига през целия ден и е на разположение на гостите.
Снимките са на катедралния храм „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ в Стара Загора и на иконата в едноименната възрожденска православна църква в с. Змейово.