Никулден е!

Никулден е!

Днес почитаме Свети Николай Чудотворец. Никулден е един от важните православни празници. Св. Николай Мирликийски е почитан като избавител на пленниците, покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите. В българската православна традиция светецът Николай, чието име означава „Побеждаващ“, се почита и като патрон на рибарите.

Свети Николай е роден в гр. Патара. Според преданията той е човекът, който незабелязано подхвърля кесии със злато в дома на обеднял баща и той омъжва трите си дъщери. На него се приписват и много чудеса, избавящи моряците и пътуващите по море от водните стихии.

Свети Николай умира през 342 г. в гр. Мира, Ликия, в югозападна Мала Азия. През 1087 г. мощите му са пренесени в град Бари, Италия, където се намират и сега. Те се съхраняват в построена за целта базилика, наречена на името на светеца.

Никулден се празнува на 6 декември. Празникът се отбелязва и на 9 май, когато е летният Никулден.

В българската православна традиция светецът Николай се почита и като патрон на рибарите.

По традиция на празника се събира цялото семейство на трапезата, а тя не се вдига през целия ден. “Варвара вари, Сава пече, Никола иде с голямата лъжица и гости гощава”, казва народната приказка.

Задължително на Никулден на масата присъства шаранът.

Традиция е и да се сложат най-големите люспи от шарана в портфейла – за да носи пари през цялата година. Костите пък не изхвърляме, а закопаваме в земята или пускаме в течащи води – за да се умножи семейството и да има благополучие. Някога майките използвали костта от главата на шарана (която прилича на кръст) като амулетче, което пришивали в дрехите на малките деца, за да ги пази от болести.

Празникът на св. Николай попада във времето на Рождественския пост и в този ден много православни християни приемат свето Причастие, а за празничната трапеза приготвят рибни ястия, които носят в храма за освещаване.

Никулден е празник и на Бургас, чиито жители са го избрали за свой небесен покровител.

Традиционните ястия, които трябва да присъстват на никулденската трапеза са рибник (пълнен шаран в тесто) и обреден хляб, като във всяка къща трябва да са по два. Част от тях се раздава на съседите. Останалите ястия на никулденската трапеза са постни чушки, пълнени с ориз, сарми, царевица, зрял фасул, жито.

По-голямата част от рибника и хлябовете задължително се изяжда на семейната вечеря. Хлябът се разчупва от стопанина, вдигнат високо над масата и трапезата не се прибира през целия ден. Костите на никулденския шаран не се изхвърлят, а се изгарят, закопават в земята или се пускат в реката – вярва се, че така ще се опази и умножи плодородието и семейното благополучие.

Костта от темето на шарана, която е във формата на кръст и се нарича ”кръхче”, възрастните жени пришивали на капиците на децата, за да ги пази от зли сили и уроки.

Днес празнуват хората, носещи имената Николай, Никол, Никола, Нейчо, Николина, Николета, Кольо, Нина, Ния, Ница.