Община Стара Загора реализира десетки проекти, при това с максимална бързина, за да си осигури финансирането, което няма да стигне за всчки общини
Днес пресконференция дадоха кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров, зам.-кметовете: Милена Желева, Павлина Делчева, Радостин Танев, Мартин Паскалев и секретарят на Общината Николай Диков.
Община Стара Загора е най-активната и вече задействалата работата по всички одобрени проекти по програмата на МРРБ, каза кметът Живко Тодоров: „Отново работим много неща едновременно, но това е единственият начин да осигурим финансиране за всичко, защото парите няма да стигнат за всички общини, а никак не е ясно дали и кога ще имаме правителство и бюджет. Не е ясно и дали в слдващият бюджет ще има средства по тази програма“.
Направена е първа копка на пътя Стара Загора – Нова Загора, със срок на изпълнение на проекта 1 година. Придвижен е и проектът за ремонт на пътя Чирпан-Братя Даскалови. В кв. „Казански“ няма закъснение, срокът е до края на 2025 година. Работи се активно по ремоните на детски градини и училища, по пътните участъци, за които ЗАРАТА вече е съобщила и съобщава периодично. През следващата година започва работа по стадион „Берое“, сградата на БСФС, разширяването на тенис кортовете зад нея, гробницата на „Зеления клин“, библиотека „Родина“, за която вече е избран изпълнител., бившият пионерски дом. Вече се работи по разширението на зоопарка.
По време на пресконференцията бе отделено съществено време за темата – индустриални зони.
„За разлика от Пловдив, където индустриалните зони бяха рано изградени и изцяло с частна инициатива, в Стара Загора такава нямаше. Община Стара Загора и Община Бургас са единствените, които са се заели с тази задача. Общините в областта могат да се включат със своите проекти към ИЗ „Загора“ ЕАД, както вече направи Община Чирпан. Към старозагорските индустриалн зони интересът е много голям. „Загора“ е вече запълнена, ИЗ „Еленино“ също почти – в нея има двама много големи инвеститори. Ще работим също по инфраструктурата на ИЗ „Голеш“, ИЗ АТЗ, ИЗ „Изток“. Най-голям е и очаквам да бъде интересът към ИЗ „Летище“. Там процедурата на придобиване от страна на Общината е много сложна, но очакваме да бъде финализирана до края на годината чрез Министерство на икономиката и иновациите и ББР. Нека още веднъж обясня – невъзможно е да бъде използван теренът за летище, защото няма как да плучи лиценз за такова и всеки, който твърди обратното просто лъже. Пистата е с такова направление, че ако бъдат допуснати полети, самолетите трябва да летят над кварталите на Стара Загора, нещо, което днес е невъзможно да получи разрешение. Трябва да сме готови и можем да използваме момента сега, когато зоните на Пловдив вече не са в сферата на интересте на инвеститорите, за да осигурим достатъчно и добре платени работни места. Стара Загора е с такова местоположение, че наоколо има доста големи градове, от които също можем да привличаме качествена работна ръка – нещо, което особено много интересува инвеститорите. Без „Летището“, индустриалните зони, съществуващи до момента ще осигурят около 3000 работни места“ – разказа кметът.
Най-бавно се рализира проектът за Стария театър, заради необходимостта от препроектиране и огромни трудности със стените.
Ръководният екип на Община Стара Загора предупредиха, че такса смет ще се вдигне от следващата година. Причината е, че е абсолютно невъзможно иначе да се осигури качество. Заради повишената няколко пъти през последните години минимална работна заплата, инфлацията и повишените цени на горива и енергоносители, към момента Общината дофинансира дружеството с около 6 млн. лв., а това няма как да продължи, още повече, че при МРЗ над 1000 лв от 1 януари, разходите ще се вдигнт за всички общински дружества. Повишението на такса смет ще е със 17% – едно от най-ниските за страната.