Главен уредник в Националния литературен музей Катя Зографова, оспори автентичността на новооткритите стихове на Яворов и аргументира съмненията си в предаването „Графити по въздуха“, съобщи БНР
Преди месец бе съобщено, че са открити непознати досега стихове и документи от Пейо Яворов. Тогава за БНР доцент Милкана Бошнакова, която е изследвала документите, определи намирането им като „огромен дар за целия български народ“.
Катя Зографова, главен уредник в Националния литературен музей, изрази съмнения за оригиналността на новооткритите стихове и заяви, че това не могат да са произведения на Яворов. За доказателство на своята теза тя се позовава на писмо на Яворов до неговия издател Александър Паскалев.
„Писмо, в което Яворов прави рекапитулация на това какво се е случило през 1912 година, откогато бяха датирани тези стихотворения и тези документи, архиви. В това писмо Яворов казва: „През тази година аз направих три подвига – първо-ожених се, второ – отидох в Македония, трето – не написах патриотическо стихотворение. Новооткритите, обявените за новооткрити стихотворения са точно с такъв характер“, коментира Катя Зографова в предаването „Графити по въздуха“.
Служител в Държавния архив в Хасково – Станислав Станилов, е направил съпоставка на оригиналния подпис на Яворов и подписа под новооткритите документи, които бяха публикувани и в книга.
„Действително с невъоръжено око се вижда огромната разлика, Яворов има един изящен, един отработен почерк, а си личи как на подписа му ръката се е спирала сякаш да уподоби подписа. Колко тромави, колко неубедителни са самите букви, самият манускрипт, който беше представен като оригинален. Аз наистина се удивлявам как уважаваната от мен доц. Милкана Бошнакова е потвърдила автентичността на този документ“, подчерта Катя Зографова.
Литературният фалшификат променя представите на читателите за процесите в културата и историята, смята тя.