Една мъка си имаха от 20 години не само жителите на старозагорското село Ягода, но и голяма част от населението на региона – затворената обществена баня с изключително лековита, минерална вода.
Внушителната сграда – Паметник на културата, проектирана през 20-те г. на 20 век от старозагорския арх. Христо Димов, беше затворена заради лошото си състояние.
Aрх. Христо Димов променя облика на Стара Загора, Казанлък и региона

По график всичко трябваше да приключи до началото на месец юни, но да не забравяме за лошото време, обилните и неспиращи дъждове допреди 2-3 седмици, припомни кметът. Няма как такъв вид дейност да не е зависима от климатичните условия.
През есента на 2019 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството отпусна за ремонт на банята 210 хил. лв, а т.г. община Мъглиж е поела дългосрочен дълг от Фонд ФЛАГ в размер на 1,9 млн. лв за „Възстановяване и основен ремонт на съществуваща сграда – бански комплекс – Консервационна реставрация на съществуваща сграда – Минерална баня в село Ягода, Община Мъглиж”.
И след проведен търг, с изпълнението се нагърбва Обединение „АКВАБАН“ ДЗЗД с участници „Копекс и Ко.“ ЕООД и „Стройтес“ ЕООД – и двете фирми от София.
По думите на Димитров, помещенията в къпалнята, както ги помнят хората ползвали банята някога, ще запазят своите функции, просто ще бъдат обновени. За нещо интересно и ново разказа кметът: От страната на мъжкото отделение (вляво от централния вход), в съществуващото уширение на сградата, ще бъде направен Център за мануална терапия, където ще се правят масажи и хората ще релаксират пълноценно.
Водата извира доста топла – 54 ⁰C, но в басейните се темперира и е с изключително благоприятно въздействие при заболявания на опорно-двигателния апарат, на периферната нервна система, ортопедични заболявания и различни кожни състояния.
На въпрос дали ще бъде възстановена чешмата встрани от банята, където навремето всеки можеше да си напълни вода, кметът отговори, че според европейските изисквания, Регионалната здравна инспекция в Стара Загора е забранила това, защото водата от извора там не бива да се приема като „трапезна вода”, а под строг контрол, заради възможни нежелани реакции в организма. Питейното приемане на минерална вода трябва да бъде индивидуализирано и контролирано, обобщи Димитров. А изливът, който видяхме, ще бъде спрян.
Според някои източници
Минералната вода в Ягода е в топ 5 на най- лековитите води в Европа
С гордост кметът на Ягода уточни, че ще бъде обновен с нови алеи и места за отдих и прилежащият към банята парк, както и площадката пред сградата.
Няма го вече! Какво се случва с любимия на поколения старозагорци плаж в Ягода
Частен имот, уточни кметът Димитър Димитров, повдигна рамене и каза, че в задната част на минералната баня нищо не се случва вече 3 години.
Да пожелаем в близко бъдеще Ягода да се превърне в добър балнео-лечебен център с все повече посетители, по-голям инвеститорски интерес и прилична инфраструктура!