През погледа на главния редактор: Важната новина, която никой не забеляза покрай кюлчетата и комисиите

Живка Кехайова

Важната новина, която никой не забеляза покрай кюлчетата, мандатите и комисиите

Кредити от над 5 млн. лева отново може да дава Българската банка за развитие (ББР) след направени промени в устава. Новите текстове вече са вписани и показват, че Даниел Лорер е отменил лимита на заемите, въведен от Кирил Петков след шумна и напоителна кампания, като служебен икономически министър.

Въпросът е Петков ли е сгрешил с въвеждането на лимита, или преди тръгването от властта, властимеещите уреждат нещо по-така. Предпочитам отговорът да е първия, но все ми се струва, че е втория.

В устава на ББР е посочено, че кредитите които ще могат да се увеличават над досегашния лимит от 5 млн. лв. се гледат към дата 31.01.2021 г. Защо е избрана точно тази дата? В медиите днес експерти задаваха въпроса заради конкретни кредитополучатели ли? Аз, разбира се не знам. Проблемът е, че и никой друг, освен Лорер и вероятно неколцина приближени не знаят.

Според въпросните експерти още по-интересна е друга промяна, вписана в устава на ББР. В чл. 8 ал. 9 е записано, че ББР може да финансира/рефинансира дружества със задължения, класифицирани в кредитния регистър на БНБ в групи „Необслужвани“ или „Загуба“, към момента за кандидатстване за кредит от ББР, след потвърждаване от Надзорния съвет? Т.е. ще се финансират фирми, които са неблагонадеждни и неизправни длъжници?

Най-смущаващ обаче е друг нов текст в устава на ББР, който регламентира условия, при които ББР да работи на загуба. В чл.8 ал.8 е записано следното: ББР осъществява финансови сделки в рамките на предмета на банката по конкретно възложени от правителството на Република България програми. Когато тези програми предвиждат пласиране на средства при условия по-неизгодни от пазарните, при които е възможно реализиране на загуби и/или пропуснати ползи, техният размер следва да бъде определен в съответната програма.

Със сигурност този текст противоречи на европейските норми за конкуренция и държавни помощи и подобни изключения се правят само след разрешение на ЕК, каквото имаше по време на COVID пандемията.

Та едни такиви ми ти работи, докато народът, че и партиите блеят по снимки на чекмеджета и мандати – едно голя-а-а-а-мо чекмедже се отваря, без да е ясно кой ще бръкне в него малко преди избори, при това са дадени права в него да бъркат неизправни длъжници, а средства е разрешено да се пласират при непазарни условия, т.е. ББР да работи на загуба. Будали ли сме? Ами да!