През погледа на главния редактор: Енергията не бива да се пропилее

Живка Кехайова

Енергията не бива да се пропилее

Изумително бе усещането снощи за енергия, извираща от хиляди хора в десетки градове и особено в Стара Загора. Ако бяхме във фентъзи, това щеше да бъде енергията на доброто в битка със злото. Интересното е, че всъщност точно това се случи само преди ден и в реалността. И тази енергия не бива да се пропилее. Дебора беше фокусът, но същността е качеството на обществото ни, животът на всеки един от нас и най-вече на децата ни.

Не може и не бива реформите в съдебната система и законите, включително правилата за подбор на кадри в тази система, да бъде заменена с жертването на няколко глави и запазване на принципите на липса на емпатия и търсене на справедливост.

Не може тази енергия да не изиска с цялата си сила реформа на образованието, включваща и възпитание, и налагане на сериозни изисквания както към учениците, така и към учителите. Към учителите, включително на база компетентност, ниво на обща култура и психологическа оценка на способността за работа с деца и младежи.

Мерките към агресивни ученици, унижаващи останалите, или някои от тях, трябва да са много сериозни, а работата на училищните психолози – много добра. Последното означава истински, специализирали детска психология психолози, във всички училища и то след качествен подбор на компетентности.

Не може тази енергия да не поиска пълна нетърпимост към формите на агресия. Подсъдна трябва да бъде и то по бързата процедура, всяка доказана заплаха, всеки шамар – дори най-лекия, всяка умишлена и целенасочена гавра, при каквато и да е форма на интимна връзка (спокойно привърженици на садо-мазо – нямам предвид това, освен ако партньорът не го приема). И  без значение от мъжа, или от жената идват.

Можете да допълвате още…

Днес искаме определи стъпки, утре следващите!

Дълъг процес е, не е за една-две години. Но от снощната енергия за добро, трябва да създадем дългосрочна тенденция на огромни изисквания към себе си, към институциите, към политиците! Те и самите ние трябва да се научим да работим ежедневно за собствения си живот – съответно за цялото общество. Така се създават максимален брой обществено отговорни хора.

Съдиите вчера фучат, че се оказвало обществено давление над независимата съдебна власт, а прокурорите – над прокуратурата. Искам да попитам какво им е на системите, в които топ съдиите и прокурорите на всяка област се избират от гражданите? И при които всеки гражданин може да бъде призован да изпълни дълга си на съдебен заседател? По-малко независими ли са?

Вярно, по високите етажи навсякъде по света има корупция, но системите, в които има обществен контрол, работят значително повече и по-добре за справедливото отношение към и за удобството на самите граждани. За намаляване на корупцията на елементарно битово ниво. Иначе просто няма да видят кариера представителите им. На първо време да постигнем това, е напълно достатъчно.

Защото доброто наистина е повече от злото, както писах вчера, независимо, че злото се натрапва с грозотата и уродливостта си. Просто трябва да проумеем, че качеството на живот на едно общество зависи от качествата и способностите на всеки негов член, или поне на преобладаващата част от него.