През погледа на главния редактор: Защо Стара Загора има проблеми с реализирания от ВиК проект

Живка Кехайова

Защо Стара Загора има проблеми с реализирания от ВиК проект

Преди два дни кметът на Стара Загора Живко Тодоров на пресконференция заяви, че на практика няма нито една качествена от довършителните работи. Общината няма да приеме 13 улици във вида и качеството, реализирани от подизпълнителите на ВиК, т.е. на практика почти всичките до момента. Сподели също, че кардиналният проблем е в създаването на ВиК холдинг и превръщането на ВиК дружествата в главни изпълнители на проекти, за които те просто нямат капацитет – нито да обхванат, нито да ръководят, нито да контролират. По негови думи той не знае, да е имало контролиращ реализацията и довършителните работи орган. Отделената за довършителни работи сума по проекта от 1,5 млн. лв., е смешно малка. Това е наложило Община Стара Загора да задели, въпреки трудните последни години около ковид, поскъпване на цените на енергоносителите и застой в бизнеса, собствен ресурс от 7 млн. лв., с който да се опита да реши най-големите проблеми на Стара Загора. Да, този проект е важен и необходим, но схемата му за разработване и реализация чрез неопитните в този тип задания ВиК дружества и при липсата им на капацитет, очевидно е неадекватна.

Днес всичко това бе потвърдено на съвместен брифинг министърът на регионалното развитие Иван Шишков и министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова. Те оповестиха, че след извършена проверка от изпълнителната агенция, която е одит към средствата към ЕС, са установени доста нередности свързани с подписването на договорите. От 14 дружества, които са получили средства с европейски пари, в 10 от тях са намерени проблеми, обясни Шишков. Тези 14 дружества са сключили около 100 договора с отделни изпълнители. При някои бенефициенти е констатирано изпълнение едва около 16%. Първенец е ВиК-Русе с 67% изпълнение – то е и единственото с добър резултат.

С други думи, въпросът е умишлено ли се създават проблеми (и във ВиК холдинга – създаден 20202 г., и в дружествата по места) чрез непрекъснати и направо невероятни смени и разпореждания, за да бъде прецакана неудобната местна власт преди местните избори, или е просто чиста некадърност със същия ефект?
За абсурдите, четете подробно данни, имена и факти в статията на Mediapool.
Защо по този начин е възможна разправата с неудобна местна власт? Ами много просто – средният гражданин, а и не само средният поне в Стара Загора е убеден, че всичко, което се случва в общината е с участието на местната власт, начело с кмета. Средният гражданин и много от не средните, поне в Стара Загора, по лични наблюдения не правят никаква разлика между общинска и държавна собственост, между общински и държавни проекти, между видове финансиране и т.н. За по-удобно те си имат един единствен обект за похвали и оплаквания и това не е дори самата местна власт, а 1 личност – кмета, който и да е той. Някои не правят разлика даже между Общински съвет и Общинска администрация, но това е друга история.
Това са фактите. Да добавим в последната година с наближаването на местните избори и абсолютно злонамереното използване на гражданското невежество от страна на дребни и по-едри хитреци, атакуващи местната власт най-вече в социалните мрежи за всяка нередност и проблем, свързани с реализацията на ВиК проекта, за да си пробият път за наесен без много зор, а подобно поведение е недостойно и подло.
Дали кметът е от ГЕРБ, както в момента, или би бил от ДБ, ПП, БСП и т.н., щях да напиша тази публикация не за друго, а защото кмет се избира мажоритарно на практика и аз искам следващият да е достоен човек, а не някой, заиграл се с невежеството на старозагорци. През последните 30 години Стара Загора е имала кметове от различни политически сили, но според мен, случи на кметове (без един с кратък мандат). Още по-важно ще е на какъв ще случи наесен пред Зелена сделка, по време на война и при несигурна и направо анархистична централна власт до момента.