През погледа на главния редактор: Кой е глупак?

Живка Кехайова

Кой е глупак? Сетих се за уникално вярното определение на Кант, което ме беше впечатлило още в студентските години: „Този, който никога не може да прави нещо повече, освен само да се учи и да подражава, се нарича глупак“ – Кант, „Критика на способността за съждение“.

Тогава бях шокирана, че глупак е и онзи, който може да се учи. Жизненият опит ми доказа, че това е факт – има много учени глупаци. Не напразно философът свързва знанието не с набор информация, а с осмислянето й и превръщането й в разумност на действията. Реалното знание се измерва с предприетите избори и действия.

Чудя се защо не вземем да наблегнем повечко на философията поне сред младите хора. Така ще имат поне шанса да разберат откъде се появява огромната пукнатина в обществото ни – с членове, уж на едно прилично ниво по отношение на образование, на високо по отношение на подражание, а на едно от най-ниските нива по отношение на разумност на действията.

Това е проблемът в българското образование – оценява се способността да учиш, а не способността да разсъждаваш. В развитите общества е обратното (още повече, че достъпността до информация днес не е проблем).

Това е и проблемът в българската политика – тя основно, без някои малки изключения в кратки периоди, е била и остава само подражание.

А както разбрахме – само ученето и подражанието раждат глупаци и нямат общо с разумните действия. За тях се иска знание и осъзнаване. Кант е наистина титан.

Ние? Ние създаваме целенасочено глупаци, даваме им власт с убеждението, че като се сменят – имаме шанс, а на всичкото отгоре най-глупавите глупаци, вярват, че някой прави заговори срещу нас. Че защо му е да си дава зор при общество, което само заговорничи срещу себе си и е неспособно на единни разумни действия дори за собственото си благо?