Живка Кехайова

Местни и световни глупости
Писала съм как леко се успокоих в известен смисъл след Брекзит, преизбирането на Орбан в Унгария и избора на Фицо в Словакия, че не само българското ниво на обществена и политическа зрялост, са отчайващи. После – преди изборите в САЩ взех сериозно да се притеснявам, че е възможно най-мощната държава да изкара кандидати за президент като Тръмп, Байдън и Камала Харис. За обществена деволюция ли става дума?
Дори взех да си мисля, че ние не сме дотам зле, с изключение на едни 15-20%, след като дори успяхме да съставим редовно правителство, все пак, независимо, че едва ли то харесва изцяло на някого. Но съставянето му бе проява на зрялост в навечерието на възможността България да бъде интегрирана изцяло и окончателно в ЕС в това смутно време и повечето политически сили- и участващи в него, и опозиция, се държат отговорно за важните неща. Днес очаквано не мина и вота на недоверие, обявен от едни определени проценти, за които стана дума, точно пък по „външна политика“. С това „процентите“ едва ли ще се кротнат, защото подобни вотове взеха да им остават единственото, с което да привлекат вниманието не на избирателите си, а на спонсорите си. Ще е твърде оптимистично, но се надявам, това да е нивото на дивотията у нас поне за още година-година и половина поне, а не да бъде ескалирано (от президента, например).
Що се отнася до нивото на дивотия в световен мащаб, измерващо се днес в тарифния почин на Тръмп, то е наистина тревожно и то особено за САЩ. Президентът им е на път, освен изваждайки ги от позицията на световна политическа сила, номер 1, да ги срути напълно и икономически. Все си мисля, че американците няма да допуснат това. За оправдание на Тръмп може да се каже, че събарянето на САЩ от първото място на световния подиум го задейства още Обама, наскоро Байдън ускори здраво темпото с тоталната си нерешителност, а Тръмп идва окончателно да разруши даже почетната стълбица. Но ако предишните бяха само икономически неадекватни и бизнесът донякъде ги парираше, Тръмп е икономически вандал и може наистина да причини невероятни икономически щети на държавата си. Може пък наистина Канада да разшири границите си, ако е вярно, че Лос Анжелис, а и други щати, искали референдуми за отделяне от САЩ и преминаване към съседите. Не ми се вярва съвсем, но има логика.
За Русия и случващото се там даже няма да пиша – на зловонната тиня и античовешката деградация, да се прави анализ е безсмислено.