Живка Кехайова
Моментната „снимка“ на икономиката на България изглежда повече от добре, предвид очакванията за рецесия, застой и неработеща икономика след пандемията.
Оказва се, че въпреки сърцераздерателните вопли, всъщност страната се е справила добре и има много добра перспектива за 2022 година, ако се появи нормално правителство навреме и вземе да направи читав Бюджет.
За всеки случай запомнете тези данни, за да имате реална база за анализ и сравнение. А също и като обяснение защо властта е по-привлекателна отвсякога, каквито и притчи да разправя един, или друг. Т.е. – на едни не им се дава, но пък на много други много им се взема. Да, в България има натрупани наистина много и сериозни проблеми, но точно икономиката – най-важното, не е сред тях, а това означава, че реално можем да изискваме от всяка бъдеща власт рационално оползотворяване на ресурса. Ако сме умни – най-вече в посока насърчаване на бизнеса и инвестициите в сфери с висока принадена стойност и в образование.
Според предварителните данни, за първите пет месеца на годината в бюджета са влезли почти 20,5 милиарда лева. За сравнение, за същия период на 2020 г. приходите в бюджета бяха едва 17,6 милиарда лева. С други думи, увеличението на приходите спрямо миналата година е 2,7 млрд. лв.
Приходите в бюджета през настоящата година са по-високи дори от предкризисната 2019 г. – тогава бюджетът събра 18,7 милиарда лева за първите пет месеца на годината. Тенденцията за увеличение на приходите е устойчива – те са по-високи през всеки от последните три месеца – март, април и май, спрямо съответните приходи през 2020 и 2019 г. С други думи, не просто има възстановяване на приходите спрямо кризисната 2020 г., но има и растеж спрямо предкризисната 2019 г. Това е отличен индикатор, особено като имаме предвид, че през март и април все още действаха ограничителни мерки, смята икономистът Георги Ангелов (24 часа).
Още по-показателни са данните само за данъчните и неданъчните приходи, които се увеличават с 3,1 милиарда лева спрямо същия период на 2020 г. За сравнение, прогнозата на бюджет 2021 година залага увеличение на данъчните и неданъчните приходи от 2 милиарда за цялата година! С други думи, още през първите пет месеца на годината значително е преизпълнена целта за растеж на приходите за цялата година. А до края на годината остават още 7 месеца – ако продължава с тези темпове, без проблеми може да има поне още един милиард преизпълнение на приходната част на бюджета.
И това не е всичко. В края на май всички 27 страни членки на Европейския съюз, ратифицираха окончателно създаването на европейски фонд за възстановяване в размер на 800 милиарда евро. Така дейността на фонда се очаква да започне след броени седмици и България ще може да получи аванс от близо 1,6 млрд. лв. още тази година. За целта правителството трябва да представи в Европейската комисия план за възстановяване, така че да получи бързо одобрение от европейските институции.
Но има и още – през настоящата година България има достъп до антикризисния европейски пакет ReactEU, както и до европейски фондове от предишния програмен период, но вече започва да тече и новият програмен период.
Според данните на Мяинистерството на финансите към края на април фискалният резерв е 8,8 милиарда лева. Миналата седмица България получи 1 милиард лева финансиране от Европейската комисия по антикризисната програма SURE, с което фискалният резерв вече вероятно надхвърля 9 милиарда лева въпреки дефицита през месец май. Този размер на фискалния резерв е достатъчен и няма да се наложи да се издава нов дълг по време на служебното правителство.
Накратко, заради започналото възстановяване на икономиката бюджетът през тази година отчита значително по-високи приходи от очакваното. Ако това продължи с тези темпове и заедно с допълнителните средства от Европа, бюджетът ще разполага с много повече финансови ресурси, отколкото е планирано.
Доброто изпълнение на бюджета за 2021 г. до момента, както и огромните възможности за европейско финансиране дават шанс за 2022 г. да се заложат поамбициозни мерки и политики, които да подкрепят възстановяването на икономиката.
За пореден месец продажбите в търговията на дребно нарастват. В резултат реализираният оборот през април е с близо 26% повече от същия месец на миналата година, обявиха от НСИ. Най-голяма промяна има при покупките на дрехи. Оборотът в търговията на дребно с текстил, дрехи, обувки и кожени изделия е нараснал със 188,7%, или е близо три пъти по-голям от същия месец на миналата година, когато хората масово стояха по домовете си, допълва „Труд“.
Продажбите на компютърна и комуникационна техниха са нараснали с близо 50% на годишна база. В началото на пандемията през миналата година, с оставането на много хора и ученици у дома, заради дистанционната работа и обучение нарасна търсенето на лаптопи, таблети и мобилни телефони. Оказва се, че една година по-късно, въпреки, че някои се върнаха в офисите, покупките на компютри и таблети са значително повече. Това показва от една страна, че хората са уверени в доходите и заплатите си, а освен това, че ще продължат да работят от вкъщи през част от дните в месеца.
Продажбите на битова техника, мебели и други стоки за дома през април са с 34% повече от същия месец на миналата година. Това също показва увереността на хората, че ще продължат да получават заплатите си през следващите месеци. Защото, когато хората се чувстват несигурни в доходите си, най-лесно може да спестят от разходи за обзавеждане.
Търговията на дребно с автомобилни горива нараства с 41,2% на годишна база. Явно хората пътуват значително повече спрямо миналата година. Дори продажбите на лекарства, козметика и тоалетни принадлежности са нараснали с над 27% на годишна база.
През периода януари – март 2021 г. износът на стоки от България за ЕС се увеличава с 11.7% спрямо същия период на 2020 г. и е в размер на 10 349.5 млн. лева. Това сочат данните на Националния статистически институт.
Основни търговски партньори на страната ни са Германия, Румъния, Италия, Гърция, Белгия и Франция, които формират 71.2% от износа за държавите – членки на ЕС. През март тази година износът за ЕС нараства с 29.5% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 3 733.8 млн. лева.
Така че, да не се вайкаме по инерция, а да си вършим работата! И да поискаме желаещите властта да си свършат работата, вместо да ни баламосват с вайкане! Ситуацията не е нито като след Жан Виденов, нито като след Орешарски, въпреки пандемията. Да работят умно! И дано да изберем можещи!