През погледа на главния редактор: Опитите да бъде саботирано новото правителство не престават

Живка Кехайова

Опитите да бъде саботирано новото правителство не престават

Мнозина ще се запитат защо днес не пиша за Гешев и непреодолимото му желание да отиде в Страсбург, за да натопи Борисов по някакъв начин точно утре – на рождения му ден. Желание, по-силно от това да остане на заседанието на ВСС, където се решава съдбата му на главен прокурор. Ами – просто е. Това е толкова инфантилно, че не заслужава внимание – нещо, като необмислена постъпка на 13-годишна тийнейджърка, озлобена на друга такава.

Там – в този процес, да се разправят сами, макар че и той е дирижиран от новия съюзник на Гешев – Радев, с цел да се отрудни живота на правителството.

Днес обаче ще изброя другите опити за саботаж. Първият беше, рзбира се, уволнението на всички зам.-министри на старото правителство, за да не може новото да започне нормална работа бързо. Познайте чия е идеята?

Вторият, е провокирания мерак (познайте от кого) областните управители в един ден, масово да подадат оставки, за да се разклати държавната власт и по места.

Третият разкри Иван Христанов – шокиращо писмо от Шиков към областните дирекции да не дават никакви данни на ведомството в София. Според въпросното писмо, на 6 юни, в деня, когато кабинетът на Николай Денков бе избран в Народното събрание и положи клетва, шефът на БАБХ (Българската агенция по безопасност на храните) д-р Иван Шиков забранява на ръководствата на областните дирекции на държавното звено всякаква комуникация с ведомството в София. „До второ нареждане“.

Вероятно няма министерство, в което да не са заложени мини.

Четвъртият е под егидата на вицепрезидента Йотова (чия ли е идеята?) – насочен срещу планирания 3% дефицит в Бюджета, без който правителството ще падне на секундата. Та Йотова води днес националната дискусия, под неин патронаж – „Демографията няма цена“. И ето какво казва съвсем открито: “ „Да, добре е да помислим каква е цената на съставянето на едно правителство, но още по-добре е да мислим каква е цената на демографската криза“.

А го казва, защото на въпросната дискусия се предлага държавата да плаща по 20 000 лв. еднократно на всяко новородено и по 10 000 лева на всеки, завърнал се в страната българин, работил досега в чужбина и т.н., чета в медиите. С други думи – да се насърчи безразборната раждаемост като бизнес за определени прослойки и завръщането на онези, за които една никаква сума от 10 000 лв. би била изкушение, т.е. неподготвените, необразованите, неквалифицираните, неспособните дори в Европа да заработят що-годе нормално. С други думи, се играе с инстинктите на „триещите картончета“ –  за пари на калпак, които някой дава, без да очаква от теб да допринесеш сам за това общество – гадна и мръсна игра.

Та добре е да помислим, каква точно ще е цената, която ще плати България при реализиране на тази стратегия – и то не в пари, а в бъдеще за способните и градивни българи, които със сигурност няма да го търсят в една такава България.

Ако ще се дават пари от държавата за преодоляване на демографската криза, нека бъдат спрени социалните помощи на всички, нежелаещи да се образоват и квлифицират и да бъдат давани по 150 000 на всеки, завърнал се от чужбина, но доказал там способности, развил кариера, работещ в сферата на науката… И по 50 000 лв. на всяко талантливо дете, доказало се в сферата на науката, изкуството, спортът – на международно ниво.

Иначе, предложителят за 20 000 на новородено – Николай Василев, все пак се сети за какво става дума, та допредлага средствата да са обвързани с осигурителния доход и това вече е съвсем друго нещо. Количеството има смисъл само при високо качество, ако ще си говорим за бъдеще и прсперитет.

Всичко изброено показва само едно – това правителство, ако ще оцелява, трябва да заработи мълниеносно на всички нива, за да диктува то темпото и пътя, а не да отговаря на провокации и гаси пожари.