През погледа на главния редактор: Сякаш забравихме, че имаме добри постижения

СУ е трети в света в обучението по право за 2022 г.

Живка Кехайова

Сякаш забравихме, че имаме добри постижения, заети да търсим злото, пропадането, краха. Тонът отдавна го зададоха политиците, но пък ние го подехме стръвно – по кокоши (видят ли кокошките, че една от тях е по-слаба, или болна я кълват до смърт).

А ето – Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е сред най-добрите университети по право в света. Той се класира на престижното трето място в класацията на NICA.

Или пък „Оскарите“: Георги Боршуков е на 26 години, когато за първи път допринася за иновативни кадри, наградени с най-високото киноотличие на планетата.  „В какво се превръщат мечтите“ с участието на Робин Уилямс. През 1999 г. филмът е награден с „Оскар“ именно за „Визуални ефекти“. Участва и в създаването на „Матрицата“,  „Мисията невъзможна“ с Том Круз, „Дълбока синева“ и биографичния „Майкъл Джордан на макс“. През 2001 година българинът Георги Бoршуков заедно с Ким Либрери и Дан Пипони получава Оскар (сертификат) за техническо постижение за разработване на система за генериране на изображения, позволяващи хореографирано движение на камерата чрез реконструирани с компютърна графика дакери. Церемонията е на 3 март в хотел „Риджънт Бевърли Уилшайър“ в Бевърли Хилс. Боршуков получава своя приз от актрисата Рене Зелуегър.

На 11 февруари 2017 година в Лос Анджелис Владимир Койлазов получи „Оскар“. Американската академия за филмови изкуства и науки отличи нашия сънародник за цялостен принос в категорията „Научни и инженерни технологии“ за „оригиналната концепция, дизайн и прилагане на технологията V-Ray”, която е използвана в продукции като „Игра на тронове“ (Game of Thrones), „Доктор Стрейндж“ (Doctor Strange), „Дедпул“ (Deadpool) и много други.

Актьорът Димитър Маринов се превърна в една от най-обсъжданите фигури у нас, след като извади малко национално флагче на „червения килим“ като част от екипа на „Зелената книга“ на режисьора Питър Фарели, получил „Оскар“ за най-добър филм.

На червения килим преди броени дни беше разследващия журналист Христо Грозев за филма „Навални“.

Много са успехите и са много успелите българи, включително тези без световни награди. За децата ни в най-различни сфери на науката и изкуството да не говорим.

Но – радваме ли се с тях и за тях? А всъщност част от достойнството, от благородството, е способността да се радваш на успеха на другите, защото той е израстване за всички читави хора. Успехът на всеки един е успех на цивилизацията ни.