През погледа на главния редактор: Чуваме ли, или само слушаме? Стигаме ли изобщо до разбиране?

?Живка Кехайова

Чуваме ли, или само слушаме? Стигаме ли изобщо до разбиране?

Снощи гледах „Референдум“, а темата беше Бюджетът и гарантира ли той обещания от правителството растеж. Четирима сериозни експерти, при това от различни икономически школи и политически цветове, включително проправителственият такъв, неизбежно се обединиха около истината – специалисти са, не политици.

А тя е следната – този Бюджет гарантира минимален растеж, най-много 4,1%, при положение, че този на съседна Румъния е над 8% още миналата година.

Миналата година е била възстановяваща за икономиките след първия ковид стрес-тест през 2020 г. Не и за нашата икономика, натисната не от ковида , а от политическата вакханалия на 2121 г. и съпровождащотоя безхаберие. Според експертите – и не само тези снощи, ще е чудо на чудесата да стигнем нива, близки до 2018 г. и то само, ако все пак успеем да получим пари по Плана за възстановяване и развитие не по-късно от средата на тази година, а това е меко казано съмнително.

За сериозно пренасочване и развитие на модерна икономика, за поставянето й на различни и по-ефикасни принципи, при този Бюджет на Асен, не може дори а се мечтае. Нарастването на БВП в него е само на база нарастването на инфлацията. Целта, която обслужва е да налива по малко на най-отчаяните прослойки, за да не се стигне до грандиозно социално недоволство. Предвиденият голям дефицит ще доведе не само до дисбаланс, до риск за влизането ни в Еврозоната, но и до вземане на едни около 40 млрд. заеми в следващите 2 години, въпреки европейските пари, които ще вземат да влизат у нас най-вероятно в края на годината. А най-лошото е, че вместо бизнесът да бъде подкрепен, за да създаде растеж, той пак е оставен да разчита на собствената си креативност.

И след всичко това, обяснено детайлно, умно, с цифри, данни, аналогии, сравнения с предишни бюджети, с наши и чужди, дори водещата се стресна като видя какво са разбрали зрителите (предполага се, че зрителите на „Референдум“ са поне грамотни). Над 50% в гласуването си декларираха, че са били убедени, че проектобюджетът на правителството ще доведе до сериозен икономически растеж. Петимата около масата гледаха невярващо проучването в реално време, а аз бях истински втрещена.

При това не мога да си изкривя душата и да каже, че Асен Василев е говорил дивотии при представянето. Дори той обясни, че с този бюджет чудеса няма да се случат, а и него го притеснява голямата дупка – дефицитът, но трябвало да отговори на исканията за големи социални плащания на коалиционните партньори.

Искам вместо национални референдуми – пази Боже, хора на такова масово ниво да дават акъл за важни неща, да се направи задължителен (не ваксинация) – ТЕСТ за логическа и емоционална интелигентност. Поголовно.

Време е да сме наясно какво има смисъл и какво няма смисъл да се прави и говори. Защото човек се отчайва, какъвто и да е оптимист.