„Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) искат лидерът на „ДПС-Ново начало“ и санкциониран за корупция Делян Пеевски да бъде изолиран от властта. Те поставят това като условие за подкрепа и разговори по политики в парламента. За целта от коалицията предлагат обединение около декларация за санитарен кордон около Пеевски. Тя е обвързана и с приемането на конкретни закони.
Засега декларацията е подкрепена от „Има такъв народ“ (ИТН), „Алианс за права и свободи“ (АПС) и партия МЕЧ.
В петък лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че партията на Пеевски е „прогнозируема“ и отказа среща с ПП-ДБ за разговор по тяхната декларация.
В понеделник Борисов каза, че иска да оглави правителство, в което влизат още БСП, ИТН и ПП-ДБ.
Във вторник Борисов подписа документ, с който уверява ПП-ДБ, че няма да съставя правителство с двете крила на ДПС, с МЕЧ и с „Възраждане“.
В „Студио България“ на Свободна Европа разговаряхме с депутата от ПП-ДБ Лена Бориславова за възможностите за преговори с ГЕРБ.
Най-важното от интервюто
- „В основата на тази декларация стои и обстоятелството, че гласовете, които Делян Пеевски получи на тези избори, не са истински и действителни“.
- „Има достатъчно доказателства за това, че Пеевски няма автентичен вот от 11 процента, които да го вкарат в Народното събрание“.
- „ДПС-Ново начало“ не са законосъобразно преминали прага от 4 процента, за да бъдат в този парламент“.
- „Причината, поради която се провали т.нар. сглобка, беше нашият отказ да има запазена квота от 2/3 за ГЕРБ и ДПС в регулаторите и задържането на Калин Стоянов [като вътрешен министър], който в момента е депутат от „ДПС-Ново начало“.
- „Не можем да продължаваме със стария модел, при който държавните институции се владеят от олигархични кръгове и от политически зависими от лица като Делян Пеевски и Борисов“.
- „Предполагам, че [Борисов] не иска да предизвиква гнева на човека, който разполага с председателя на антикорупционната комисия и с главния прокурор и може да повдигне всякакви обвинения“.
- „[Предложението на Борисов да е премиер] беше ход, направен единствено с цел да получи отказ от другите партии, за да не може да се стигне до истински преговори“.
- „Аз не разчетох действията [на Борисов] като такива, показващи, че иска да прави правителство. Със сигурност не иска да прави правителство, което да изолира Пеевски“.
- „По-дългата игра е това, което [Борисов] обяви на пресконференцията, която даде след националния си съвет, а именно – нови избори. За да може да изтощава опонентите си и да показва как няма друг изход, освен да работи с Пеевски и с „Възраждане“, може би, един светъл ден“.
- „[Пеевски] вкара едни депутати на много висока цена, чисто финансово“.
- „[Пеевски] имаше нужда да почувства, че има хора, на които да говори“.
- „Ако Борисов не пожелае да се разграничи от Пеевски, не приеме да подпише тази декларация, не изпълни стъпките, които са описани в нея, то тогава санитарният кордон се разтваря, обхваща и него“.
- „[ГЕРБ] не искат да влязат в ролята на истински мандатоносител и да говорят за формиране на правителство. По-скоро гледат към нови избори и търсят оправдание как да стигнат там по-бързо, като прехвърлят вината върху другия“.
- „С ГЕРБ имаме, уж на хартия, еднакви разбирания за това в каква посока трябва да върви политиката, но на практика нямаме нищо общо“.
- „Човекът, който ние ще подкрепим за председател на Народно събрание, трябва да се ангажира със следване на законодателна програма съгласно тази декларация“.
- „Борисов и Пеевски играят театър на временно раздалечили се, но все още взаимно пазещи се, подкрепящи се и търсещи начин да не се стигне до изолацията на Пеевски“.
- „Избори до дупка няма да решат проблема, защото това ще доведе до демотивация на все по-голяма част от хората да гласуват и все по-голяма тежест да има купения вот от друга страна“.
- „Няма да предизвикаме избори без причина. Това е последното, което искаме“.
Колко са гласовете за Пеевски
„В основата на тази декларация стои и обстоятелството, че гласовете, които Делян Пеевски получи на тези избори, не са истински и действителни“, каза Бориславова. По думите й при 2 процента одобрение за Пеевски, това „означава, че може би 2-3 процента има избиратели, които дават гласа си доброволно“.
Според Бориславова „всичко останало, както видяхме в редица документирани случаи, е свързано с квоти от определени гласове, които се надписват и дописват“. По тази причина „ДПС-Ново начало“ не са законосъобразно преминали прага от 4 процента, за да бъдат в този парламент“, каза Бориславова.
До този момент декларацията на ПП-ДБ е подкрепена от АПС, ИТН и МЕЧ, но не и от ГЕРБ. „Предполагам, че [Борисов] не иска да предизвиква гнева на човека, който разполага с председателя на антикорупционната комисия и с главния прокурор и може да повдигне всякакви обвинения“, каза Бориславова.
Стоп оферти
Предложението на Борисов за четворна коалиция, в която той е премиер, Бориславова определи като „театър, който Борисов разиграва с една абсолютно неприемлива оферта“.
По думите на Бориславова лидерът на ГЕРБ е направил две „стоп оферти“. Едната е „Рая Назарян, без никакви преговори, веднага, ултимативно да бъде избрана за председател [на парламента], въпреки че тя не се справи с тази роля“.
Според нея е „абсолютно неприемливото условие“ Борисов да бъде премиер. Бориславова каза, че предложението на Борисов да е премиер „беше ход, направен единствено с цел да получи отказ от другите партии, за да не може да се стигне до истински преговори“.
По думите й целта е „най-вероятно след това Борисов да се спаси и да каже: „ето те ми отказаха, поради което аз сега няма да формирам правителство“, което за него е изключително изгодно, защото не му се налага да се разграничава от Пеевски“.
Бойко Борисов и партията му ГЕРБ печелят за пети път избори в последните четири години, но не успяват да съставят правителство.