Месец след като приемем еврото за наша валута и заменим лева, е ясно, че ще настъпят много промени. Основната – ще имаме един месец, в който ще можем да оперираме с двете валути. В периода на двойното обращение, независимо в каква валута плащаме, търговецът ще ни връща рестото в евро. При липса на достатъчна наличност – рестото ще е изцяло в лева.
Забраната за “смесено ресто” е по предложение на “Ние, потребителите”.
„Като гледаме примерите, които имаме и от другите страни и опасенията на нашите български потребители, най-сериозният риск се оказа търговците да закръгляват така, че да е в наш ущърб. Неслучайно и в проекта на закона е предвидено как точно ще се осъществява и превалутирането, и закръгляването след това“, коментира основателят на платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова в студиото на „България сутрин“.
За да бъдат защитени икономическите интереси на потребителите, трябва да има ясни правила и те да се спазват, което означава, че трябва да има и сериозен контрол. Руменова добавите със сигурност ще има некоректни търговци, които ще се опитат да използват този период, за да се “обогатят неправомерно”.
Тя е категорична, че потребителите, които забележат, че търговците се опитват да заблудят клиентите си, задължително трябва да сигнализират на институциите.
„Добре е да информираме институциите, дори и в моментите, в които сме успели да си решим на терен въпроса, защото е много важно именно в този начален период да бъдат овладени и парирани всички опити на некоректните търговци да злоупотребяват с правата на потребителите“, каза Руменова.
Според нея е необходимо да бъде започната информационна кампания, когато наближим до влизането ни в Еврозоната, за да бъде изяснено на българите какво и как точно ще се случва.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase