Старозагорка влезе в книгата на Гинес с 12-метрова мартеница!

От 16 февруари до март в центъра на Стара Загора ще бъде море от мартенички с традиционния базар на производители и търговци. Децата в тези дни учат в училище легендата за мартеницата, а от Долап.бг разказват една модерна приказка с давност 15 години.

….Било неотдавна, през 2003 година Стара Загора бе вписана официално в Книгата на рекордите Гинес с най-дългата мартеница в света. Чудото в бяло и червено е показано пред Общината на 20 февруари 2002 г., а преди изнасянето му цялата Зала №2 в кметството е затрупана с мартеници-камбанки, които заедно образуват най-дългата мартеница в света.
Майсторката им Лена Динчева и досега пази спомени, вестници, вълнения, емоции и хубави преживявания около своя рекорд – документиран и гарантиран от цялата управа на Общината, местни и национални медии.
Мартеницата на старозагорката Лена Динчева има 17 608 000 бримки. Майсторката прави общо 968 000 движения с ръка при наплитането на преждата, нанизва 793 000 бримки, изплита 1140 метра плат, с който облича 6200 PVC чашки като камбанки – по 3100 бели и червени със съответния брой езичета, общо 2480 метра връв е усукана за връзването на камбанките и така общо мартеницата тежи 63,550 кг.
За кандидатстването за вписване в Книгата на рекордите Гинес гарантират тримата първи хора във властта на Стара Загора тогава – областният управител Мария Нейкова, кметът на града д-р Евгений Желев и председателят на общинския съвет проф. Иван Божков. Те подписват декларации с точните измерения на рекорда. Трите сертификата заедно с видеокасета, която показва мартеницата гигант, са изпратени в централата на „Гинес“ в Лондон. Като доказателства са приложени и всички публикации в печата и излъчвания по електронните медии.
Изработването на мартеницата отнема на Лина общо 170 дни. Започва я някъде през лятото, понякога се случва да плете и по 16-17 часа дневно. Сглобяването на 6200-те камбанки започва на 19 февруари вечерта, а на другия ден след обяд огромната мартеница се развява от пилоните пред Общината. Това щастливо огледално повторение на годината (2002) в двойки и нули (20.02. 2002), което се случва веднъж на 1000, Стара Загора отбелязва с празнично веселие на площада, което продължава до до 20 часа и 2 минути.
И така…Не минава много време и ето – комисията към Книгата на рекордите Гинес заседава в Лондон на 17 юни 2003 година и вписва мартеницата на Лена Динчева, мартеницата на Стара Загора като „най-дългата мартеница в света“.
След изпращането на сертификата Лена Динчева подарява на Историческия музей в Стара Загора копие от него. То се съхранява в къщата музей „Градски бит от Възраждането“. В сертификата, получен от офиса на Гинес в Лондон, са вписани само две характеристики на мартеницата гигант – че съдържа 6200 бели и червени камбанки и е дълга общо 12 метра. Кметът на Община Стара Загора д-р Евгений Желев връчва на Лена Динчева Почетния знак на Стара Загора за това, че прославила града на липите по всичките кътчета на планетата. Лена получава и благодарствено писмо от секретаря на Английската кралица.

….Доста време, близо 9 години, никой не се осмелява да доближи рекорда на Мартеницата от Стара Загора. На 1 март 2011 г. над 800 деца от 1 до 12 клас на Основно училище „Христо Ботев” от гр.Нова Загора показват на площада в града мартеница /по-скоро усукана червено-бяла връв/ с дължина 5 км, 30 метра и 30 см .
Точно 10 км 747 м 20 см е мартеницата , която е показана и измерена в Русе на 1 март 2014 г. Сплетените бели и червени конци са разпънати в двора на ОУ „Любен Каравелов“, откъдето са трите майсторки на мартеницата – седмокласничките тогава Мирослава Ивайлова, Анастасия Великова и Славена Данева.
През 2015 година на централния площад „Бдинци” във Видин доброволци изплитат за около 6 часа мартеница с дължина близо 17 км. Тя е изработена за един месец отнад 200 души. Във Видин правят и най-голямата жива мартеница – от над 600 деца и възрастни с бели и червени тениски.

Но толкова красива и богата, истинска мартеница /а не просто усукана връв/ е Мартеницата на Стара Загора, изработена от Лена Динчева през 2002 година и записана в Книгата на рекордите Гинес през 2003 година. Нека в тези прекрасни предпразнични дни си припомним за този старозагорски рекорд и се гордеем! Или поне се усмихнем!

Автор: Уляна Кьосева
/снимките са от пресата, отразила рекорда на Лена/