Подрубриката “ На мегданчето с Данчето“ към кулинарните рецепти на ЗАРАТА „Кексът и гладът“ се завръща, заедно с титулярката си. Тя по време на ковид кризата има малко повече свободно време, което с радост подарява на читателите на ЗАРАТА
Ще се срещаме с един изумителен човек и професионалист – не просто кулинар, а кулинар-историк, посветил живота си на оригиналната българска кухня
Помолихме я да се представи сама:
Привет от мен ! Казвам се Йорданка Илиева. Най-обикновен човек, майка, съпруга, готвач по душа и професия и търсач на стари рецепти. Обичам истинските неща! Истинските хора, истинските усмивки, истинската храна. И никога, никога няма да спра да ги търся, защото те са тук, между нас. Просто трябва да отворим сетивата си….
Пътувам много. Винаги, когато мога, дори и сега, особенно сега! И колкото повече в дивото се изгубвам, толкова повече намирам себе си. Истината е в простите неща, беше казал някой… Затова ви моля, ако се обичате, ако обичате близките си, ако здравето и бистрата мисъл са ви важни, гответе истинска храна!
Сега чувам как някои от вас възкликват: „Ами от къде!? От всякъде ни заливат с преработени храни, полуфабрикати, полухрани, продавани от полузагрижени за зравето ни…“
Ще ви опровергая – има как! Поне малко, поне едно ястие да е домашно сготвено – това е любов от вас – за вас, за семейството ви, споделеност и грижа.
От години не купувам хляб. Има мелници, купувам брашно и ползвам хлебопекарна. Сирене и мляко също доставям от малки стопанства, също и месо. Не е всичко, но е нещо…
Издирвам стари рецепти. Това е хобито ми! Имам стотици. Събирани от мама, предадени на мен и като добавка – готварска книга, издадена 1904 г. от готварско училище „Мария Раделин „София. Напоследък темата за здравословното хранене е много актуална. Така нареченото гурме също. Но, ако се вгледаме, ще видим просто интерпретации на стари, позабравени рецепти – леко поосвежени с някоя екзотична подправка:)
И като доказателство за това, ще ви поведа в света на елегантната кулинария, като реших първата ни рецепта да бъде терин от птичи дроб, с билково масло и хрупкава брускета. Изискано звучи, нали?! А всъщност ще направим пилешки пастет, същият, с който сме мазали филии като деца, за да тичаме с тях по летните пътища. Винаги го имаше в хладилника някога, защото е вкусен, лесен за хапване и достъпен.
Рецепта: Купувате 500г. ОХЛАДЕНИ пилешки дробчета от заслужил уважението ви месарски магазин. Добавяте в кошницата 200 мл готварска сметана или каймак от сварено прясно мляко, 1 главичка кромид лук, 2 скилидки чесън, сол 1 супена лъжица, четвърт индийско орехче, черен пипер на вкус, мащерка и масло около 50 г.
Нарязваме почистените от ципи дробчета, измиваме под студена вода и подсушаваме. В тиган слагаме половината масло и малко олио, около 30 мл. Задушаваме лука и чесъна до омекване и добавяме дробчетата. Важно е те да са нарязани на ситно, за да могат да се изпържат бързо и в дълбочина отвсякъде. Като започнат леко да се зачервяват добавяме сметаната и всички подправки. В момента, в който „клокне“, сваляме от котлона. Пасираме до гладкост, а ако сме много взискателни – прекарваме през цедка и изсипваме в съда, в който ще го съхраняваме. Много добре стръскваме съдината, за да излезе въздухът. И веднага слагаме отгоре маслото. От топлината то се стопява и след изстиване запечатва пастета, като удължава срока му за ползване. Срокът на гондост е поне 14 дни в хладилник, а при стерилизация, доста повече.
Това е то ! Ако пък изисканото ви същество копнее за разкош, добавете гъши дроб или сушени манатарки или олио от трюфел… На мен ми е добре с филия черен хляб и кисели краставички🙂
За билковото масло, ще пита някой! Омекнало на стайна температура краве масло плюс свежи билки – може също скилидка чесън, щипка сол, пасатор и въображение…
Ако ви се играе, направете го със шприц на розички, пробвайте във формички за лед, във фолио на руло и после на шайби… Вие сте творецът!
Това е от мен. Готвенето е любов, предавана от вас за всички..
Данчето ще подготвя за Вас стари рецепти с нов гурме отенък, а вие можете да пишете какво още искате да пробвате, да задавате въпроси!