Учени работят по телескоп, който ще може да погледне 13.7 млрд. години назад в миналото и да даде отговор на конкретен въпрос, съобщава онлайн изданието Space.com, цитирано от vesti.bg.
Учените искат да разберат дали формирането на първите звезди и планети в ранните години на Вселената е отделило рентгенови и ултравиолетови лъчи, както предполагат. Според тях този процес е довел до рейонизация на част от водородния газ във Вселената.
За да разберат дали това е така, учените развиват радио телескопа Hydrogen Epoch of Reionization Array (HERA). Той се намира в Южна Африка и заработи през февруари миналата година. Има 19 антени всяка с диаметър близо 13 метра. В края на миналата година и в началото на тази година, HERA получи инвестиции от научни фондове за над 15 млн. долара. Те ще позволят телескопът да получи общо 350 антени, като всичко трябва да е готово през септември 2019 г.
Тогава HERA ще може да види кога и къде се е случил процесът по рейонизация в историята на Вселената. Ще се търси около галактики и квазари. Учените очакват, че чрез HERA ще могат да разберат размера, интензивността и химическия състав на първите звезди. Според учените процесът по рейонизация е започнал около 400 млн. години след Големия взрив. Именно към този период ще бъде насочен HERA.
Освен това астрономите ще използват и космическия телескоп „Джеймс Уеб“. Той трябва да е готов през 2018 г. и ще се използва за проверка и потвърждение на откритите от HERA данни. Постиженията на HERA ще се използват и като основа за разработката на Square Kilometer Array. Това ще бъде най-големият радио телескоп в историята и както името му подсказва, ще бъде с площ от 1 квадратен километър. Очаква се той също да бъде в южното полукълбо и ще бъде 10 000 пъти по-мощен от който и да е друг телескоп. На ден ще генерира толкова информация, колкото цялата планета за цяла година и ще се нуждае от суперкомпютър с мощност 1 млрд. стандартни компютъра, за да работи. Предвидената цена е 2.1 млрд. долара.