Това е резултатът от българската образователна система!

Това е резултатът от българската образователна система!

На подобни „табели“ преди години се смеехме, виждайки неграмотно написани обяви или съобщения, предимно по пазари или „цвъкнати“ листчета на някое дърво. Няма да споменавам преди само кой пишеше така, защото вече и ТЕ са под закрилата на не знам си какво и човек дума и лаф не може да обели по техен адрес.

Комични словосъчетания и правописни грешки винаги е имало. Тогава обаче беше забавно, сега стана трагично. Поколението, което го интересуваше само и единствено кой и какво прави във фолк средите, излезе както на трудовия пазар, така и на граматическия… Масово. Тези млади хора не се интересуват от нищо, освен от битовия си комфорт, който, продиктуван пак от клиповете на „звездите“, също е кичозен и доста изкривен естетически и емоционално. Криейки се зад „шльокавицата“(писането на латиница със заместване на част от буквите с цифри), младите хора забравят елементарните правила в българския език, ако въобще някога са ги поназнайвали поне малко.

Разделението в едно поколение между знаещи и незнаещи вече е дълбоко като Марианската падина. Хора на близка възраст трудно контактуват помежду си, защото културният срив при едните е главоломен. Неграмотността ще ни залее като лавина и няма да остави в дробовете ни и глътка свеж въздух, защото изтървахме много години в грешната посока.

Програмите, по които се обучават учениците, са меко казани идиотски. От догодина първолаците например, ще смятат до 100! Още през октомври второкласниците започват да „отварят“ скоби, да превръщат мерни единици… И това за деца, които тръгвайки на училище не са длъжни да могат да четат, да пишат или да смятат. Знаете ли какво се получава? Детето започва училище с ентусиазъм, но на втория месец, когато му кажат, че трябва да сяда да учи, вече нервничи. Защо? Защо слушаме легенди за чуждоземското обучение, в което е заложена програма тип „игра“ и натоварването, както и изискванията са много по-леки за децата, отколкото в нашата образователна система? Ние ли винаги и във всичко откриваме топлата вода и оставяме измислени експерти да се упражняват върху децата ни?

Малките ученици много рано губят интерес към училището, защото нищо там не е съобразено с тяхното развитие. Ден след ден не усвояват всички знания, уроците стават все по-непонятни за тях, свикват с ниските оценки, в края на годината знаят, че така или иначе ще минат в следващия клас, защото делегираните бюджети на училищата са съобразени с броя на учениците.

Заради тези и куп други причини все по-често ще виждаме ей такива бележки по стени и витрини и все повече млади очи ще ни гледат с празен поглед, лишен от всякакъв интелект…

NAI DOBRIQ O4ITEL! – или как пишат децата ни…