- 1 малка зелка карфиол
- 800 гр моркови
- 4 зелени домата
- 7 чушки / чушлета
- целина
- копър
- магданоз
- черен пипер
- 3 с.л сол
- 2 с.л мед
- 250 гр ябълков оцет
- 9 таблетки аспирин
- синапено семе
- кориандър
- 2 скилидки чесън
Времето застудя, време е да приготвим зимнината.
Начин на приготвяне
Стъпка 1
В трилитрови буркани, може и в по-малки, но трябва зеленчуците да се нарежат на по-ситно, редувам карфиол, моркови, чушлета да стане по-шарена туршия и на буркан добавям по 3 зелени домата, 3 скилидки чесън, зрънца черен пипер, синапено семе, кориандър и най-отгоре слагам по няколко стръка с дръжките магданоз, целина и копър без да ги режа.
Стъпка 2
В тенджера слагам да заври маринатата от 1,5 литра вода, 3 с.л сол, 2 с.л пчелен мед и 250 гр домашен ябълков оцет. Така получената смес се слага да заври за около 5 минути, като се бърка да се размесят добре съставките.
Стъпка 3
Накрая се добавя аспиринът, който съдържа салицил за по-добро консервиране на зимнината. След като се разтвори и той, с получената марината се заливат подредените в буркана зеленчуци. След което бурканите се затварят с капачките и се обръщат надолу за 10 минути.
Стъпка 4
Когато изстинат, бурканите с туршия се оставят на хладно и тъмно място за 20 дена. През 5 дни може да разтръсквате бурканите, за да може да се разпредели равномерно маринатата и за по-добро овкусяване. След това туршията е готова за консумация.
Стъпка 5
Количеството на зеленчуците е по ваш избор, вместо чушлета или чушки може да използвате камби, може да добавите и други подправки – оцет, мед или захар по ваш вкус. Аз съм изпробвала различни комбинации, но за мен тази е най-удачна. Маринатата може да не се вари, но така зеленчуците добиват вкус на попарени и на мен лично ми допадат повече. Ако предпочитате по-твърди и хрупкави зеленчуците, може да не варите маринатата, но трябва всеки ден да разтръсквате бурканите, за да не се утаяват съставките.
Източник: nahrani