„ЧУДОМИРОВИ ПРАЗНИЦИ“ са ежегодни и се провеждат от 25 март до 1 април в Община Казанлък. Те заемат особено място в културния живот на града. Посветени са на театъра, музиката, литературата, изобразителното изкуство и сатирата.
В рамките на празника се провеждат Национална научна конференция, която събира водещи имена в българското литературознание и изкуствознание. Изнесените доклади се издават всяка година в сборник, вече има издадени 3 такива. Провежда се за първа година Национална кръгла маса по проблемите на Фолклора с участието на ръководители на художествени състави, представители на съюза на музикалните и танцови дейци в България и Министерство на културата. Ново за тази година е и „ЗЛАТЕН ТРЪНДАФИЛ“ – Национален фолклорен конкурс за хумористична песен и хумористичен танц.
Добра и стойностна традиция е в тях да се провеждат събития насочени изцяло към ученическата аудитория. Такива са „Малките нашенци“ – национален конкурс за весела детска рисунка, „Присмехулници“ – национален конкурс за детска хумористична творба, „Чудонемирчета“ – детски конкурс за изпълнение на хумористична творба, два уъркшопа с участие на ученици от НУПИД „Акад. Дечко Узунов“ – Казанлък и др.
От няколко години се инициират и прояви свързани с ученическото четене. От начало те бяха насочени само към ученици от Община Казанлък. През 2017г. за първи път в програмата бе включена проявата Национално ученическо четене на Чудомирови разкази – „Да открием Чудомир“. Целта му бе популяризиране живота и творчеството на нашия именит съгражданин -писателя, художника и общественика Димитър Чорбаджийски-Чудомир.
За целта бе създадена страница в интернет chudomir.kazanlak.com, където бяха поместени разкази, илюстрирани с картини на автора, както и представяне на самия творец.
През 2017г., в периода от 20 до 24 март, българските ученици четоха Чудомир.
При нас пристигна информация за участие от 93 училища в България и от 3 български неделни училища в чужбина – гр. Ксанти, гр. Александруполи и гр. Орестиада, които работят към Културно-просветното дружество на българите в гр. Александруполи, Р.Гърция.
Този заявен интерес ни насочи през 2018г. да обявим ученическо четене сред българските неделни училища в чужбина, финансово подпомагани от МОН. Тази инициатива също намери своите последователи. Сред участващите, наградени бяха училищата в гр. Аделаида – Австралия, гр. Хатива – Испания, гр. Тарагона – Испания, гр. Пескара – Италия и гр. Лондон – Англия.
Таз годишното ученическо четене ще бъде върху Чудомировите разкази, включени в книжката за деца „Жълтото петле“ на издателство „Абагар“ – Велико Търново. Тя е илюстрирана с картини на Чудомир и съдържа 10 подбрани разкази за деца. Издадена със съдействието на Фондация „Чудомир“ и Литературно-художествен музей „Чудомир“ . Включен е и аудио-видео файл с част от разказите, предназначен за деца в неравностойно положение.
Надяваме се всички заедно да работим за една обща кауза – популяризиране творчеството на Димитър Христов Чорбаджийски – Чудомир, което кореспондира и с националната стратегия на МОН в периода ( 2014 –2020г. ) за насърчаване и повишаване на грамотността.