14 февруари – един ден с три празника

Ден като ден, но не съвсем – ден с три празника. Денят на лозарите и винарите – Трифон Зарезан, денят на влюбените – Свети Валентин и на археолозите.

[ad id=“263680″]

Празник на виното и любовта. Негови символи са светиите Трифон и Валентин. Има много общо между тях. И двамата загиват млади за христовата вяра. И двамата са били лечители. И двамата излекували млади девойки от неизлечими болести: свети Трифон – душевната болест на дъщерята на императора, а свети Валентин – сляпата дъщеря на пазача на затвора. Свети Трифон произхождал от лозарски район на Мала Азия, а свети Валентин използвал сладкото вино за да подобрява вкуса на горчивите цярове.

Във всички райони с развито лозарство на 14 февруари тържествено и шумно се чества празникът на лозарите, кръчмарите и градинарите. Според поверието на деня, посветен на свети Трифон, започва пробужденето на пролетта, а с подрязването на лозята и усиления селскостопански труд.

Свети Валентин според историческите, а и археологически данни, корените на този празник се търсят още в древноримските Луперкалии в чест на бога Фавън, покровителя на стадата, горите и полята. Хората масово пиели вино и тичали из улиците на Рим, държейки козя кожа над главите си, като докосвали всеки, който срещнали.

Много млади жени идвали по този случай, тъй като вярвали, че след като бъдат докоснати от жреците, ще имат многодетно семейство и безпроблемно раждане.

Фавън е преродилият се и пренесен на Апенинския полуостров гръцки бог Пан и в този празник на 15 февруари, посветен на плодородието, могат да се открият твърде общи черти с дионисиевите чествания по нашите земи. Предишният ден 14 февруари бил посветен на римската богиня на брака, майчинството и жените Юнона.

[ad id=“225664″]

На този ден девойките пишели любовни писма, слагали ги в голяма урна, а след това младежите ги вадели и ухажвали тази девойка, чието писмо му се е паднало по волята на боговете.

И ето ни оттогава празникът на влюбените, който наистина носи много радост и нежност и е повод за мнозина, не само младежи, да споделят чувствата си.

Първата регистрирана асоциация на Свети Валентин с романтичната любов датира от 14 век в Англия и Франция, където тогава хората вярвали, че на 14 февруари птиците се ухажват една друга.

Едва по време на Средновековието Свети Валентин започва трайно да се свързва с влюбените сърца и да се чества като ден на влюбените. Тогава те си разменяли послания и подаръци на 14 февруари, наричайки ги валентинки.

Съвременните символи на любовта сега са сърцето и образът на крилатия Купидон.

Денят на археолога се отбелязва от 1971 г. по инициатива на Археологическия институт с музей при Българска академия на науките (дн. Националния археологически институт с музей при БАН). На този ден всяка година по традиция в Националния археологически институт с музей при БАН се открива изложба с експонати и фотоси на най-важните открития от предходната година.