Болница „Тракия“ отбелязва Световния ден за борба с инсулта с безплатни прегледи

Лечебното заведение се присъедини и към европейската инициатива „ANGELS” на Европейската организация за инсулти (ESO)

Болница „Тракия“ ще отбележи Световния ден за борба с инсултите – 29 октовмри, с провеждането на безплатни прегледи и информационна акция. Целта на инициативата е да се заостри общественото внимание върху рисковите фактори и възможностите за превенция на животозастрашаващото състояние.

doc-dimitar-petkov_resized

Безплатните прегледи ще се проведат на 31 октомври, 1 и 2 ноември от 13.20 ч. Те ще се извършат от екипа на доц. Димитър Петков, началник на Клиниката по съдова хирургия в Болница „Тракия“. Прегледите са насочени към пациенти с установено и доказано стеснение на сънните артерии. За да се възползват от тях, е нужно предварително записване на телефон 042/987 754.

По време на прегледите медицинските специалисти ще проверят с доплерсонографски апарати състоянието на сънните артерии на пациентите и развитието на процесите на стеснение в тях. При нужда те ще насочат хората за последващо лечение с цел предотвратяване на развитие на остър инсулт. Предварителният скрининг на пациенти със симптоматика, предхождаща това животозастрашаващо и трайно инвалидизиращо състояние е най-добрата профилактика.

По случай Световния ден за борба с инсулта в двете сгради на Болница „Тракия“ ще се раздават и брошури с полезна информация за рисковите фактори и възможности за лечение при това състояние.

В Болница „Тракия“ се извършват всички видове най-съвременно лечение на исхемичните инсулти. Това са фибринолиза, стентиране и оперативно лечение на каротидните стенози. Единственото условие за осъществяването на фибронолиза е бързата реакция на пациентите и техните близки в случай на инсулт. За да бъде успешно лечението, то трябва да започне до 4 часа и половина след началото на симптомите.

За да отговори на високите изисквания на съвременната медицина и на съвременното общество, болница „Тракия“ продължава да се усъвършенства. През тази година тя се присъедини към европейската инициатива „ANGELS”. Това е международен проект на Европейската организация за инсулти (ESO), който трябава да увеличи броя на болниците, специализирани в лечението на инсулти и да оптимизира терапевтичния подход във вече функциониращите центрове в Европа. Крайната цел е пациентите с инсулт да получат еднакво качество на лечение, независимо в кой град на Европа се намират.

Какво е инсултът?

Инсултът е спешен неврологичен инцидент, който засяга мозъка и при липса на спешно лечение завършва с инвалидизация или смърт. Той може да бъде предизвикан от руптура на кръвоносен съд (хеморагичен инсулт) или от запушване на кръвоносен съд от съсирек (исхемичен инсулт). По-чести са случаите на исхемичния инсулт.

Кои са рисковите фактори?

Стесненията и запушванията на сънните артерии са основен рисков фактор за възникването му. Сред останалите причини могат са повишеното кръвно налягане, захарният диабет, тютюнопушенето, предсърдното мъждене, дислипидемията, заседналия начин на живот, съннната апнея.

Какви са симптомите?

Основните симптоми на заболяването са слабост в левите или десните крайници, внезапно изкривяване на лявата или дясна лицева половина, внезапна загуба на говор, внезапно спиране на възможността за разбиране. Също така появата на внезапен световъртеж с гадене, повръщане и силно главоболие. При наличието на някои от тези симптоми или при забелязването им у ваши близки незабавно потърсете квалифицирана медицинска помощ.