476 килограма опасни битови отпадъци предадоха старозагорци в рамките на есенната кампания, съобщиха за ЗАРАТА
Мобилните събирателни пунктове в два старозагорски парка се организират два пъти годишно, в края на май там бяха занесени още 186 килограма
476 килограма опасни битови отпадъци бяха предадени от старозагорци само за два дни в рамките на поредната есенна екокампания, чиято цел е да се съхрани зеленият облик на града ни. Кампанията бе организирана от фирма „БалБок Инженеринг“ АД и Община Стара Загора в средата на ноември в мобилни пунктове, разположени в парковете „Зелен клин“ и „Артилерийски“.
Заключението е, че за седма поредна година старозагорци са проявили висока активност и отговорно отношение с предаването на това внушително количество опасни битови отпадъци. Сред тях са остатъци от лакове и бояджийски материали, разтворители, киселини, основи, пестициди и лекарства с изтекъл срок на годност. Организаторите отчитат, че отново лекарствените средства са били най-често оставяните за обезвреждане отпадъци.
Същата кампания бе проведена и на 20, 21 и 23 май тази година и тогава бяха събрани 186 килограма опасни отпадъци, а за двете кампании общото количество е 662 кг.
От Община Стара Загора уверяват гражданите, че системата за разделно събиране на опасни отпадъци от домакинствата ще продължи да функционира и през следващите години. Мобилни събирателни пунктове ще се организират през пролетта и есента с продължителност най-малко по два дни през всеки период. Датите и мястото за разполагане на мобилните събирателни пунктове се определят в срок до 31 януари на съответната година.
За улеснение на гражданите, извън периодите на провеждане на кампаниите с мобилни събирателни пунктове, те могат да предават събраните от тях опасни битови отпадъци в Центъра за рециклиране на обект „Регионален център за управление на отпадъците – Стара Загора“. Той се намира в землището на с. Ракитница. Общината припомня, че за приемане на отпадъците не се заплаща такса.
В Центъра за рециклиране опасните битови отпадъци се съхраняват временно в специализирани контейнери и при условия, гарантиращи безопасността за здравето на хората и околната среда. След това те се предават на лицензирани фирми за крайно обезвреждане.