Община Тополовград е разположена в югоизточната част на България. По площ заема 3-то място сред 11-те общини на област Хасково. В състава й влизат 21 населени места с общо население от 13 560 жители. ЗАРАТА ви припомня някои позабравени или пък непознати факти свързани с общината.
1. Първите сведения за тополовградското населено място са от данъчните регистри на османската империя от 1493 г.
2. Скалите на Палеокастро крият древна загадка – 150-те скални дискове, изобразяващи Слънцето. Изображенията са на пръв поглед без определена подредба и последователност – с най-различен диаметър, едните са вдлъбнати, другите са изпъкнали, някои са по групи, а други – самотни.
3. Тополовградския край е влизал в пределите на древните царства на траките одриси, на фригийците, на келтите, на Империята на Филип и Александър Македонски, на Римската империя и на Византия. След образуването на Българската държава и по време на българските ханове Тервел, Кардам и Крум, района влиза в пределите на България.
4. Египтяни са идвали у нас преди 4000 години. Слънчев диск с крила, досущ като тези от древен Египет, се съхранява в музея в Тополовград. Дори размерът му е с египетските стандарти – 4,20 м, което е точно 8 лакътя. Находката е открита в тракийското светилище Палеокастро до Тополовград.
5. В община Тополовград са най-добре запазените мегалитни долмени по нашите земи.
6. „Благославящият Христос“ е първият каменен монумент на Божия син в България и 4-ти сред по-известните в света (след тези в Рио де Жанейро, Куско и Полша).
7. За Тополовград кинорежисьорът Михаил Мелтев създава в 2012 г. документалния филм „Вляво от пътя Лондон-Kалкута“.