Кюстендил – наричан “градът на художниците“, „овощната градина на България“ и най-вече „мястото, докоснато от боговете“. ЗАРАТА ви припомня някои позабравени или пък непознати факти свързани с града.
1. Най-старите секвои в България се намират на 7км от град Кюстендил, в местността „Ючбунар”, в района на кюстендилското село Богослов. Възрастта им е над 130 години. Заедно с още 100 по-малки и по-млади секвои около тях образуват и най-голямата такава гора в България.
2. Четири са основните пътни артерии, които водят към Кюстендил.
3. Кюстендил е бил провъзгласен за град през 106 година по време на управлението на император Марк Улпий Траян.
4. Празникът „Кюстендилска пролет“ е първият в страната конкурс за най-красиво момиче. Традицията на този празник да се избира момиче е от 1966г. Празникът e патентован в патентното ведомство на Република България.
5. От Кюстендил е академик Йордан Иванов, откривател на оригинала на „История славянобългарска“, която е издадена под негова редакция от БАН през 1914 г.
6. Първата Съдебна палата в България е осветена и открита на 28 юни 1931 година в Кюстендил, сегашната сграда на Община Кюстендил.
7. Град Кюстендил се намира на 27 км по въздушна линия от точката, където се събират трите граници – българо-македонската, българо-сръбската и сръбско-македонската.