7 факта за Първата световна война, които вероятно не знаете

Класовото господство води до войни – Ленин

Войната винаги носи разруха, смърт, разрушения, независимо от победители и победени. Първата световна война е един от най-смъртоносните конфликти в най-новата история.

След като Австро-унгарската империя слага ръка върху Босна, която официално се счита за сръбска територия вече е пресечена границата на търпението на сърбите.

Отговор им не закъснява. През 1914 година сръбския терорист Гаврило Принцип убива австро-унгарския престолонаследник Франц Фердинанд, а това подпалва фитила на войната. Тогава сякаш думите на Ленин звучат пророчески. Това е началото на краят за големите империи, които постепенно се разпадат.

Днес ще надникнем сред забулените мистерии на седемте най-важни причини и последици за започването на Първата световна война.

  1. Войната има много имена

Първата световна война се нарича от историците с много имена – “Войната, която ще прекрати всички останали войни”, “Войната на нациите” и “Голямата война”.

  1. Америка и 128-те жертви

Съединените американски щати първоначално пазят неутралитет във войната. Но през 1915 година круизния кораб “Луизиана” е потопена, в резултат на което загиват 128 американци. Това води до обществен натиск върху американското правителство, което настоява за мирно прекратяване на конфликта. Войнствените германци твърдо решени да започнат война заплашват, че подводниците им ще потопят всеки съд дръзнал да се доближи до Великобритания. И така на 6.04.1917 САЩ официално стават част от Антантата.

  1. Иприт

Това представлява боен отровен газ. Иронията, че е изобретен от британец-Фредерик Гътри през 1860 година. За първи път се използва от немците на 12.07.1917 г край белгийския град Ипр (откъдето идва името му – иприт).

  1. Бойните действия във Франция се чуват чак в Лондон

По-голяма част от бойните действия през Първата световна война се водят в кал и окопни условия. Повечето от взривовете във Франция отекват чак в Лондон. За пълното унищожение на немските отбранителни позиции, се налага инженерите да използват едновременно 408233 кг експлозиви.

  1. 250 000 непълнолетни войници в бойни действия

     Наред с мъжете, на фронтовата линия се озовават голям брой непълнолетни момчета, които са там по различни причини – любов към родината или като вариант да избягат от лошия живот. Най-младото момче се казва Синди Луис и е само на 12 години.

  1. Британците най-често оцеляват на фронта

Странно, но като водеща страна във войната, Великобритания има “честта” да върне повечето от войниците си обратно при семействата им. Причината е, че повечето британци се движат из окопната система, рядко влизат в бой, а това има влияние и върху броя на жертвите от всяка народност – всеки 9-ти британец от 10 оцелява.

  1. Пластичната хирургия и кръвните банки

По време на бойни действия не е рядко нуждата от преливане на кръв, като в онзи момент тя се прехвърля директно от човек на човек. През 1917 година американския лекар Осуалд Джонсън създава първата банка кръв, като влага в нея натриев цитрат, за да се избегне съсирване.

 Създава се и пластичната хирургия. Тя е дело на Харолд Гилис, чийто пациенти по-често стават жертва на осколки, отколкото на куршуми.  Неговата работа поставя основите на ранната реконструкция на лицето.