Днес символът на двуглавия орел е свързван с Русия. Но през древността този символ се свързва с много империи и култури, в т.ч Персия, Византия и Свещената Римска империя, дори се появява в далечна Скандинавия.
- Факти за двуглавия орел
Първата документирана поява на това изображение е в Русия в края на XV в. Тогава държавата е управлявана от Иван III (1462 – 1505 г). Той налага черния двуглав орел в герба на руския императорски съд. Този мотив се запазва до идването на болшевиките през 1917 г, когато монархията е безмилостно ликвидирана.
След разпада на Съветския съюз и формиране на единна Русия през 1992 г, орелът е възстановен като символ на държавния герб, а също така влиза в употреба в други гербове, печати и военни знамена.
- Началото
Руската империя се разраства с бързи темпове, което налага развитието на различни гербове и царски печати. Заради близките връзки на управляващите руски монарси Николай I и Александър II с пруския двор, решават да копират пруския орел в герба като символ на държавността.
- Минало
Повечето историци считат, че символът на орела е наложен от цар Иван III. Това се случва след женитбата му за дъщерята на византийския император София Палеолог през 1469 година.
- Посланието
Мнозина историци още спорят как се появява този орел и защо изобщо става символ на руската монархия. Най-разпространеното мнение, е че това е уважение към ценностите и произхода на руската нация, като наследник на Римската и Византийска империя, заради богатата мултинационална култура. Според други историци, чрез този символ Русия търси своето приравняване към великите империи.
- Като мост между Изтока и Запада
Всяко разширяване на Руската империя отразява личните амбиции на владетелите. Затова и през годините се променят гербовете и броя на короните в тях, като така отправят скрито послание към съюзници и врагове.
- Мотиви в герба от XVI в
Първоначално в руският герб се изобразяват лъв, дракон, еднорог и грифон, като на главите на орлите има корони. От 1625 година е въведена трета корона в герба. По този начин се прави метафорична препратка към светата Троица. В случая става въпрос за подчиняването под властта на Русия на Казан, Астрахан и Сибир в края на XVI в.
- Символи и символика в герба
По време на управлението на Алексис Михайлович (1645-1676) върху гърдите на орела е изобразен герба на държавата. Оттогава гордата птица е част от държавния символ. Освен това е добавен конник, убиващ дракон, често отъждествяван със свети Георги. От XIX в. гербът се сдобива с класическите символи на военната победа. Това са лавровите венци, мечове и гръмотевици. Като новост се добавят светата Троица от 1625 г и символът на абсолютната монархия – скиптър, а орелът стиска кълбо в ноктите си.
През 1699 година първият руски император Петър I създава рицарския орден на св. Андрей Първозвани, който е покровител на държавата, а след XIX в. светецът става задължителен елемент в държавния герб. Изобразяват светеца, обгърнат от свещеническа яка и държащ жезъл. Върху него се извисява величествен двуглав орел. Веднага тези символи стават част от държавността.
През XVIII в. Руската империя води няколко ожесточени войни с Турция. Тогава в герба се появяват мечове, лаврови венци и гръмотевици, като символ на мощта на имперска Русия.
Победи, поражения, агресивност, уважение към религия и монархия, и най-вече стремеж към развитие и прогрес, намират място в емблемата на двуглавия орел през времето. Днес двуглавият орел е символ на неугасналите имперски амбиции на Русия и на желанието й да бъде възприемана като наследник под някаква форма на Византия и Рим.