7 факта, които вероятно не знаете за двуглавия орел

Днес символът на двуглавия орел е свързван с Русия. Но през древността този символ се свързва с много империи и култури, в т.ч Персия, Византия и Свещената Римска империя, дори се появява в далечна Скандинавия.

  1. Факти за двуглавия орел

Първата документирана поява на това изображение е в Русия в края на XV в. Тогава държавата е управлявана от Иван III (1462 – 1505 г). Той налага черния двуглав орел в герба на руския императорски съд. Този мотив се запазва до идването на болшевиките през 1917 г, когато монархията е безмилостно ликвидирана.

След разпада на Съветския съюз и формиране на единна Русия през 1992 г, орелът е възстановен като символ на държавния герб, а също така влиза в употреба в други гербове, печати и военни знамена.

  1. Началото

Руската империя се разраства с бързи темпове, което налага развитието на различни гербове и царски печати. Заради близките връзки на управляващите руски монарси Николай I и Александър II с пруския двор, решават да копират пруския орел в герба като символ на държавността.

  1. Минало

Повечето историци считат, че символът на орела е наложен от цар Иван III. Това се случва след женитбата му за дъщерята на византийския император София Палеолог през 1469 година.

  1. Посланието

Мнозина историци още спорят как се появява този орел и защо изобщо става символ на руската монархия. Най-разпространеното мнение, е че това е уважение към ценностите и произхода на руската нация, като наследник на Римската и Византийска империя, заради богатата мултинационална култура. Според други историци, чрез този символ Русия търси своето приравняване към великите империи.

  1. Като мост между Изтока и Запада

Всяко разширяване на Руската империя отразява личните амбиции на владетелите. Затова и през годините се променят гербовете и броя на короните в тях, като така отправят скрито послание към съюзници и врагове.

  1. Мотиви в герба от XVI в

Първоначално в руският герб се изобразяват лъв, дракон, еднорог и грифон, като на главите на орлите има корони. От 1625 година е въведена трета корона в герба. По този начин се прави метафорична препратка към светата Троица. В случая става въпрос за подчиняването под властта на Русия на Казан, Астрахан и Сибир в края на XVI в.

  1. Символи и символика в герба

По време на управлението на Алексис Михайлович (1645-1676) върху гърдите на орела е изобразен герба на държавата. Оттогава гордата птица е част от държавния символ. Освен това е добавен конник, убиващ дракон, често отъждествяван със свети Георги. От XIX в. гербът се сдобива с класическите символи на военната победа. Това са лавровите венци, мечове и гръмотевици.  Като новост се добавят светата Троица от 1625 г и символът на абсолютната монархия – скиптър, а орелът стиска кълбо в ноктите си. 

През 1699 година първият руски император Петър I създава рицарския орден на св. Андрей Първозвани, който е покровител на държавата, а след XIX в. светецът става задължителен елемент в държавния герб. Изобразяват светеца, обгърнат от свещеническа яка и държащ жезъл. Върху него се извисява величествен двуглав орел. Веднага тези символи стават част от държавността.

През XVIII в. Руската империя води няколко ожесточени войни с Турция. Тогава в герба се появяват мечове, лаврови венци и гръмотевици, като символ на мощта на имперска Русия.

Победи, поражения, агресивност, уважение към религия и монархия, и най-вече стремеж към развитие и прогрес, намират място в емблемата на двуглавия орел през времето. Днес двуглавият орел е символ на неугасналите имперски амбиции на Русия и на желанието й да бъде възприемана като наследник под някаква форма на Византия и Рим.


image0 (9K)