7 факта за община Иваново, които не знаем

Община Иваново се намира в централната част на област Русе. С площта си от 490,748 km2 заема 2-ро място сред 8-те общини на областта. ЗАРАТА ви припомня някои позабравени или пък непознати факти свързани с общината.

1. Нисовският манастир „Св. св. Константин и Елена“ е най-големият от всички скални манастири в Поломието.

2. Църквата „Успение Пресветия Богородици“ в село Табачка. Необикновеното в нея са четирите свещници, издялани от камък. Те имат височина 1,30–1,70 м. Поставката е 50-60 см.

3. Наричат скалния карамфил в региона „Усмивката на монаха”. Името му идва от преданието за благочестивият монах Милден.

Монах Милден преписвал книги и кръстосвал сам из пущинаците и стръмните скали наоколо. Брат Милден се радвал на природата и най-много на нежните цветенца на скалния карамфил, който расте по най-непристъпните и негостоприемни места високо в скалите. Поливал ги с вода от кратунката си. Един ден монахът бил пронизан със стрела в сърцето. Паднал брат Милден и вместо с вода с кръвта си напоил крехките стъбълца на скалното цвете. Душата му се преселила в него. Оттогава местните хора наричат скалния карамфил „Усмивката на монаха“.

4. Първия и единствен селски литературен вестник се е издавал в село Щръклево. Вестник „Светлоструй“, който започва да излиза през 1928 г., прераства в най-големия и значим литературен вестник в провинцията между двете световни войни и е единствен по рода си в Европа.

5. До 1920 година селото се наричало Иван чифлик.

6. Село Иваново е лобното място на княз Сергей Романовски, племенник на императора Александър Втори. Княз Сергей Максимилианович Романовски става първия член на императорското семейство, убит по време на война, в руската история.

7. Маскарадните игри в село Кошов се наричат „Джамал“ и в тях участват само мъже.