7 факта за община Русе, които не знаем

Русе – най европейския град в България, наричан в миналото малката Виена. Една от причините е, че и двата града са свързани от водите на река Дунав. Между Русе и Виена започват търговски връзки, по-заможните русенци започват редовно да пътуват до западноевропейския град. Много от сградите са реплики на известни виенски сгради. Любопитно е, че в Русе са поставени много начала за страната ни. ЗАРАТА ви представя още няколко интересни, но малко известни факти за общината.

1. Известният виенски хотел „Бристол” е „пренесен” със същото име на главната улица в град Русе. През 1892 г. във Виена откриват бляскавия 5-звезден хотел „Бристол“, който се намира на прочутата улица Рингщрасе. Само 15 години по-късно, през 1907 г, в Русе отваря врати хотел „Бристол“ на ул.“Александровска“. След национализацията, хотелът променя няколко пъти своето име и така през социализма е познат с името „Република“, после – „Москва“ и най-сетне „Балкан“. Днес тя е съсобственост на държавата и на мюсюлманското настоятелство в Русе.

2. През 1897 г. се състои първата кинопрожекция в България, в заведението на Марин Чолаков в град Русе.

3. Традицията повелява всяка двойка младоженци да постави цветя на Паметника на Свободата в деня на сватбата си.

4. В град Русе се снимат заключителните кадри на филма „Турнирът” с известният актьор Робърт Карлайл.

5. През 1896 г. е построен първият ръчно задвижван асансьор в България. Намира се е в сградата „При Чикаго“ (сега на ул. „Пирот“ 5) в Русе. В нея са се помещавали хотел, ресторант и модна къща за шапки. Задвижването е ставало ръчно от няколко здрави мъже. Асансьорът е стигал до покрива, където е била лятната градина на ресторанта.

6. През 1865 г. Русе става първия град, в който улиците получават имена.

7. От Русе до Гюргево се стига с лодка за 30 минути, а от Гюргево до Русе за два часа.