Да се разходим из съседна Румъния. Един мит ни отвежда към град Брашов в хипотетичният дом на Дракула – графа-вампир от книгата „Дракула“ на Брам Стокър.
Той се намира в центъра на Трансилвания, заобиколен от Карпатите, на около 160 км от Букурещ. На 30 км от Брашов се намира двореца „Бран“.
[ad id=“225664″]
Замъкът става известен като „Замъка на Дракула“ преди около тридесет години, когато туристи от всички краища на света се стичат, за да намерят доказателства за съществуването на вампира граф Дракула. И така туристите откриват древния замък, разположен на входа на Трансилвания, на самия връх на скалата. Замъкът „Бран“ е много подобен на този, който е описан в романа на Брам Стокър.
[ad id=“263680″]
Жителите на Брашов са построили „Бран“ със собствени средства през 1382 г. върху скала висока 60 метра. В замяна на това са освободени от данъци в хазната на Румъния за няколко стотин години напред.
Изграждането на двете отбранителни кули е завършено доста по-късно през 1622-1625г.
На мястото на двореца „Бран“ през 1212 година, първо се е издигала постройка, построена от рицарите от Тевтонският орден, представляваща дървено укрепление носещо името Дийтрихщайн. Целта на крепостта била да служи за контрол на пътя за южна Трансилвания, минаващ през планинската долина, който много търговци използвали за по – бързо преминаване на Трансилванските Алпи.
[ad id=“236999″]
Първите писмени сведения за замъка „Бран“ са от документ, с който кралят на Унгария – Лайош I, разрешава на саксонците да построят каменно укрепление на мястото на постройката от дърво. Постепено около крепостта се разраства град Бран. През 1378 година замъкът е използван за пръв път в защита от нападенията на османските турци, а по – късно е превърнат в митнически пост между Трансилвания и Влашко.
Влад Цепеш се споменава за пръв път в турски хроники от 15-16-ти век. Влад III е син от брака на Влад II Дракул и принцеса Княжна от Молдова. Ражда се на 7 декември 1431 г.. Получава по рождение името „Дракул“(дявол) от баща си. Всичко около този човек е обвито в мистерия. Дори не знаем къде точно е роден. Баща му е бил член на Ордена на дракона (на румънски – Dracul/Дракул, с второ значение Дявол).
След като става владетел първо отстранява всички боляри, които не са му били верни и лоялни. Дракула се разправил с неверниците по особено жесток начин – екзекутирал ги чрез набучване на кол. Това наказание жестокият владетел заимствал от турците и станал първият, който го прилага в цяла Европа.
Няма нито един източник, който да сочи, че Дракула е роден в замъкът „Бран“, че е живял там или, че е бил владетел на крепостта „Бран“. Само в един източник се споменава, че князът веднъж е пренощувал там.
Репутацията на Влад в световен план варира от антихрист, престъпник, кръвожаден изверг и канибал (според немските легенди), до Робин Худ в румънския фолклор – безмилостен към богатите търговци, които погазват закона и приятел на бедните. За обикновените селяни във Влашко, той е национален герой. Царувал е през годините 1448, 1456-1462 и 1476.
Не е известно къде е погребан. Монасите в Снагов, записват, че останките му се намират в подножието на олтара на църквата, но при отварянето на гроба през 1933 г. там не е открито тяло. Последните изследвания на гробницата в манастира Снагов са доказали, че в гроба има само няколко конски кости, датирани към неолита, а не човешки останки. Няколко години по-късно, в задната част на църквата, зад един голям каменен блок, е открит обезглавен скелет. Костите му били обвити в изгнили парцали, но учените доказват, че те са остатъци от богато облекло.
На 1 декември 1920 година градският съвет на Брашов взема единодушно решението замъкът Бран да бъде подарен на кралица Мария, която го преустройва и обзавежда с артефакти главно от нейно време, включително с традиционни мебели и гоблени, събирани лично от нея. Нейната дъщеря – принцеса Иляна го наследява, но комунистическият режим на Румъния го конфискува след свалянето и депортирането на кралското семейство през 1948 година.
През 2005 година румънското правителство гласува закон, чрез който се позволява реституция на такива недвижими имоти като замъка Бран. Затова през 2006 година то дава право на собственост върху замъка на Доминик от Австрия, принц на Тоскана, известен като Доминик фон Хабсбург, архитект в щата Ню Йорк и син и наследник на принцеса Иляна.
Днес замъкът „Бран“ е музей, отворен за посетители, които могат да разгледат предмети на изкуството и мебели, събрани от румънската кралица Мария. В подножието на хълма, върху който е изграден замъкът, има малък музеен комплекс, представящ традиционния румънски селски бит и къщи.