Министър Меглена Кунева предлага вдигане на студентските стипендии

Вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева предложи да бъде създадена тристранна работна група за промяна в постановлението за определяне на размера на студентските стипендии. В работната група ще влязат членове на студентските организации, експерти от МОН и на Съвета на ректорите. Те заедно ще изработят промените в бюджетите на висшите училища, които да бъдат представени и защитени пред Министерството на финансите. Това стана ясно след проведена среща на министъра с представители на протестиращите студенти, съобщиха от МОН.

По данни на МОН държавата дава около 7600 лв. за издръжката на един студент по медицина през 2016 г., по стоматология – 8100 лв, фармация – 7400 лв. За сравнение за бъдещите юристи излиза около 1200 лв., на инженери от 1500 до 2000 лв., доста по-ниска е издръжката за икономисти, административно управление и туризъм – около 700 лв. на студент. Общият бюджет за 2016 г. само за издръжката на всички студенти по медицина, фармация и стоматология възлиза на близо 60 млн. лв. Докато за икономисти, административно управление и туризъм е два пъти по-малко – около 33 млн. лв.

Медицинските университети в България всяка година реализират излишък на средства от бюджетите си. Затова министерството ще предложи възможност 10% от тези пари да се отделят за стимулиране на студентите със стипендии. Бизнесът обаче изпитва глад за инженери и други видове специалисти. Бизнесът все по-остро поставя въпроса с финансирането на медицинските университети и субсидирането на кадри, които след това бягат в чужбина. Така излиза, че държавата субсидира работна ръка за външните пазари. Голяма част от инженерите също заминават в чужбина, но данните показват, че заминаващите медици са два пъти повече.

Представители на студентските съвети и ръководството на МОН обсъдиха и параметрите на проекта за европейски стипендии. Той не може да бъде променен, тъй като е договорен с Европейската комисия още през периода 2013-2014г. Тогава в обсъжданията в рамките на Комитета по наблюдение са участвали и от Националното представителство на студентските съвети. От ЕК изрично е било посочено, че за да бъде одобрена Оперативната програма и разписаните в нея проекти, те трябва да отговарят на развитието на политики в сферата на образованието, каквото именно е пресичането на пазара на образование с пазара на труда.