Във връзка със зачестилите случаи на ухапвания от кърлежи РЗИ-Стара Загора съветва гражданите какво да правят, в случай на ухапване от кърлеж.
● Избягване посещението на райони с гъста растителност и висока влажност поради благоприятните условия за развитие на кърлежите. За почивка в природата да се използват отъпканите и лишени от буйна растителност места.
● Да се носи подходящо затворено облекло – добре пристегнато около китките и глезените, в светъл цвят, с цел лесно откриване на полазилите кърлежи.
● Използване на репеленти за кожата и перметрин за дрехите. Едни от най-ефективните репеленти (отпъждащи вещества) са: бензилбензоат, ДЕТА, дибулфталат, диметилфталат. Те се нанасят по откритата кожа. Предпазният ефект на репелентите се увеличава до 8 – 15 дни, ако горните дрехи се импрегнират с тях или с комбинацията репелент плюс синтетичен пиретроид (перметрин). Накиснатите дрехи се оставят да
изсъхнат и след 24 часа се обличат. Репелентите отблъскват кърлежите, а при контакт перметринът ги убива. Не се препоръчва нанасяне на перметрин директно върху кожата.
● Ежедневен оглед за впити кърлежи, с цел недопускане на продължителен престой върху тялото. Това е най-важният момент в неспецифичната профилактика на кърлежопреносимите заболявания. Особено внимание трябва да се обръща на „предпочитаните“ от кърлежите места – окосмената част на главата (особено при деца), по корема, под мишниците, в слабините, в гънките зад коляното, под мамилите. Наложителен е и оглед на домашните кучета и носенето на противопаразитни каишки.
● Редовно почистване на падналите клони и гниещите листа, окосяване на тревата и ограничаване достъпът на животни в тревните площи на населените места.
Съвети при ухапване от кърлежите
Правилно отстраняване на забития кърлеж. Кърлежът трябва да се отстрани бързо, но много внимателно. Най-добре е това да стане с пинсети. Леко впилият се кърлеж може лесно да се изтегли и с ръка, но задължително с ръкавица. Отстраняването трябва да стане чрез постепенно издърпване, без да се върти и извива. Много широко разпространена практика е да се върти обратно на часовниковата стрелка, но това е абсолютно погрешно. Така кърлежът може да се скъса и част от устния му апарат да остане в кожата, което да
наложи допълнително хирургическо отстраняване.
Неправилно е и мазането на мястото на запития кърлеж с алкохол, терпентин или изгаряне с кибритена клечка. Това води до връщане на чревно съдържимо в устния апарат на кърлежа, което увеличава шансовете за предаване на евентуална зараза. По същия начин
трябва да се отстраняват и кърлежите от домашните любимци. При масова опаразитеност на домашните животни с кърлежи незабавно потърсете помощ и съдействие от участъковия ветеринарен лекар или ветеринарно-медицинска клиника.
Насочване за хирургично сваляне при дълбоко впит кърлеж или когато при вадене на кърлежа в кожата са останали части от него. Понякога при изтеглянето кърлежът се скъсва и в кожата остава устния му апарат. Това увеличава шанса за предаване на
инфекцията, затова останалата от кърлежа част трябва да се отстрани хирургически.
Щателна дезинфекция на кожата след сваляне на кърлежа – с йод, спирт или одеколон.
При възможност сваленият кърлеж се поставя в шишенце и се носи за изследване. В противен случай се унищожава чрез изгаряне или поставяне в спирт. Много хора размачкват свалените кърлежи от животните, при което пръски от съдържимото попадат в
очите и човек се разболява без да е ухапан. Внимание! Изследване на кърлежи за заразеност се извършва само в НЦЗПБ – София (бул. „Янко Сакъзов” №26)
Съвети за проследяване в продължение на 30 дни относно:
-локални прояви – на мястото на ухапването – зачервяване, оток, болка
-общи прояви – температура, ставни и мускулни болки, главоболие, обрив по тялото
Къде да гледате за кърлежи
– подмишничната ямка
Там много често се впиват кърлежите, а пък забравяме да погледнем. Това е първото най-важно място, където трябва да търсите.
– слабините
Опасно и уязвимо място, не забравяйте да преглеждате след разходка и тази област.
-окосмената част на главата
Едно от най-честите места, където се крият гадинките. Внимателно преглеждайте зоната след всяка разходка навън.
Внимание! Ако нямате опит с ваденето на кърлежи, по добре отидете на лекар, защото често при опит да се извади, част от кърлежа остава под кожата.