Прочетете какви са изключителните идеи за Новия парк и инфраструктурата около него

Работата по разширението на Новия парк предвижда продължение на ул. „Христо Ботев“ с две ленти за движение, подземен паркинг, православен храм, павилион на поезията, зони за спортни и извънкласни дейности кътове за отдих, воден акцент, катераческа стена, терени за луна парк, скейтпарк и стрийт фитнес. Обсъждани са още много нови предложения, които предстои да бъдат включени в проекта.

Всички възрастови групи ще имат свое кътче в продължението на новия парк в Стара Загора, според идейния проект на „Институт за градско планиране“ АД. Проектът им спечели конкурса, обявен от Общината.

На проведеното снощи обществено обсъждане на проекта представители на гражданството, Общинския съвет и професионалната гилдия имаха възможност да споделят свои мнения за проекта, както и да направят предложения.

Проектът предвижда продължение на ул.“Хр. Ботев“, което ще бъде с две активни ленти за движение, а в двете странични ще може да се паркира. То ще бъде разделено от зеленина, а повдигната пешеходна пътека и велоалея ще свързват северната и южната част на парка. „Ул.„Хр. Ботев“ ще се интегрира в парковото пространство, а няма да отсича двата парка. На улицата ще може да се паркира, както и на съседната ул.„Одринска епопея“. Подземен паркинг е предвиден и до многофункционалната зала, която ще бъде построена“, стана ясно от презентацията на арх. Моника Пенчева.

Схемата на новото парково пространство е съобразена с градската планировка, основната дъга е подведена по вече готовия парк.

„Нашата цел е новото да се интегрира към вече готовото парково пространство“, сподели арх. Пенчева. Тя увери, че съществуващите на терена дървета са оценени и паспортизирани, а по-голямата част от тях ще бъдат запазени. „Там където дърветата тангират алейната мрежа, съществувала в бившите казарми, остават. Централната алея върви основно по старата, с дърветата по нея“, каза още тя.

Според арх. Петър Киряков, член на комисията и представител на Камарата на архитектите в България – РК Стара Загора, начинът по който проектът отзвучава в междублоковите пространства наоколо е много професионален и изпипан. Той даде висока оценка на проекта и сподели, че е бил неговият фаворит през цялото време на обсъждането.

По думите му, големият плюс на проекта е интересната алейна мрежа и различният начин на третиране и обвързване с вече готовата част на парка. Мястото на храма обаче е в югозападния, а не в югоизточния ъгъл, според него.

Общинският съветник Николай Диков направи предложение за изграждане на площадка за пътна безопасност, която имитира уличната мрежа, със съответната вертикална и хоризонтална маркировка.

Арх. Иван Иванов направи предложение продължението на ул. „Хр.Ботев“ да се свърже с ул.“Кап. Петко войвода“, която е връзка между кв. „Три чучура“ и пътя за Еленино.

Председател на журито, оценило проектите, е главният архитект на Община Стара Загора Иван Кирчев, а негов заместник е арх. Емил Василев – представител на Камара на архитектите в България – РК Стара Загора. В него влизат още четирима служители на общинската администрация Стара Загора, както и представители на Съюза на архитектите в България и Съюза на ландшафтните архитекти .