Десет случая на открити трупове на делфини има от началото на годината до сега в област Бургас. Най-често делфините умират, преплитайки се в рибарските мрежи. Това се среща най-вече при вида „муткур” или „морска свиня”. Той се отличава с по-сериозна лакомост и плува след пасажите.
„Ако не изплува за кратко време, се удавя, така че това е най-вероятната причина”, коментира Таня Манолова, директор „Контрол на околната среда” в РИОСВ-Бургас, предаде „Фокус“.
В случаите, когато има съмнения за причината за смъртта на бозайника, се извършва съвместна проверката с ветеринарни лекари от Областна дирекция на Агенцията по безопасност на храните и органите на МВР, като трупът се предава за разследване на полицията.
Миналата година е имало такъв случай в Несебър, при който е констатирано, че не се касае за убийство.
„Отидохме на проверка съвместно с полицията. По мнение на експертите не се отнася за убийство, но така или иначе делфинът е предаден на полицията за разследване”, каза още Манолова.
Тя припомни, че през 2010 година е имало един случай на умишлено убит делфин. По думите й периодично морето изхвърля трупове на делфини.
„Няма регистриран случай на посегателство, независимо от сигналите, които получаваме, с формулировката „убит делфин”“, каза още тя. При сигнал се извършва проверка на място, вземат се съответните данни за целите на статистиката, които се предават в ресорното министерство.
Манолова обясни, че съгласно Закона за биологичното разнообразие, трупът се оставя на място. Част от общините, сред които са Поморие, Созопол, Несебър, Царево, имат разрешителни за изключения от забраните на Закона за биологичното разнообразие, което им позволява да премахнат мъртвите делфиниот плажове или от други територии, които се посещават от хора. След това трупът се изпраща на екарисаж за обезвреждане. По думите на Манолова, други общини от региона са в процедура за издаване на такова комплексно разрешително.