Слънцето напича от сутринта, а на обяд вече е много силно. Как да се предпазим?
На първо място е важно при възможност да избегнем излизанията навън в най-горещите часове на деня – между 11 и 17 часа. Ако това се налага главата трябва да е покрита и да се носят светли дрехи. Специалистите съветват да се приемат повече течности, за предпочитане такива, съдържащи сол като айран и бульони.
Препоръчва се прием на топъл чай, тъй като той спомага за изравняването на телесната и външната температура и намалява изпотяването. Пиенето на студена вода не е здравословно от гледна точка на възможността да се раздразни лигавицата на стомаха. Не бива да се стига до ситуация, в която да се изпитва жажда. Това означава, че организмът вече е обезводнен.
Алкохолът е абсолютно противопоказен в горещите летни дни. Кафето също не е подходяща напитка, тъй като то дехидратира организма.
Хората, страдащи от хронични заболявания, трябва да внимават в жегите. В рисковата група попадат болните от артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, такива, които са преживели инсулт, със захарен диабет, с хронични белодробни заболявания.
При изложеното на висока температура тяло се натоварва сърдечно-съдовата система. Хората, страдащи от хронични заболявания, не бива да излизат в горещите часове.
Какво все пак можем да направим в летните горещини, ако влизаме в някоя от рисковите групи:
Повече плодове, течни храни, минимално количество сол в ястията, около 2 литра вода на ден. Да се избягват кафето и газираните напитки. Не стойте на слънце и не излизайте от къщи в най-топлите часове на деня. В жегите не предприемайте физически и умствени натоварвания! По възможност – не шофирайте.
В офисите температурата не трябва да пада под 20 градуса през зимата и да не надхвърля 28 градуса през лятото. Работете на проветриво място и избягвайте климатиците. Влизането и излизането от топло на студено е стрес за организма. Ако се охлаждате, правете го като настроите климатика на не повече от 25 градуса.